Młodzież LO w Świebodzicach uczestnikiem projektu „Z OGNIEM W GŁOWIE 3”

Z OGNIEM W GŁOWIE 3. to trzecia edycja polsko-niemieckich spotkań poświęconych nowej dramaturgii i teatrowi dla młodzieży, realizowana przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu we współpracy ze stroną niemiecką.  Partnerem projektu jest Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Frankfurt am Main) oraz partner Teatru: Goethe-Institut. Poprzednie edycje odbyły się w 2014 i 2016 roku.

Punktem wyjścia tegorocznego wydarzenia było  skierowane do nastolatków pytanie o przyszłość świata, który być może się kończy albo zaczyna inaczej.

„Podczas trwającego cztery dni projektu (16.11-19.11) odbyły się dwie premiery spektakli dla młodzieży, specjalnie na tę okazję wyprodukowane – PO NAS CHOĆBY KOSMOS  w reż. Pawła Świątka w oparciu o tekst Sibylle Berg oraz INSTYTUT GOETHEGO w reż. Cezarego Tomaszewskiego, trzy czytania nowych niemieckich tekstów (premierowo przełożonych na język polski przez Iwonę Nowacką).Wydarzeniom towarzyszyły spotkania z publicznością, prezentacje  niemieckich i polskich specjalistów  (Henning Fangauf, Marcus Dross, Torsten Michaelsen, Agata Siwiak, Wojtek Faruga), którzy opowiadali o swoich praktykach teatru tworzonego dla i – z nastolatkami. Odbył się również pokaz wideo spektaklu Milo Raua  FIVE EASY PIECES, warsztaty,  rozmowy i wielka debata z udziałem młodzieży”.

Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w małych grupach w sobotnich czytaniach sztuk, a cała klasa pierwsza o profilu humanistycznym wzięła udział w uroczystym podsumowaniu projektu- poniedziałkowej  premierze sztuki C. Tomaszewskiego „Instytut Goethego”.

Kanwą opowieści jest tekst „Cierpień młodego Wertera”, jednak opowiedziana historia ma podtekst sensacyjnyny. Siedem osób zostaje zaproszonych do tajnego projektu w Instytucie Goethego, mającego swoją siedzibę na Zamku Książ w mieście Waldenburg. Gdy w tajemniczy sposób ginie jeden z nich, uczestnicy  zdają sobie sprawę, że zostali wplątani w aferę kryminalną…

Spektakl trzymał w napięciu, a brawurowo odegrane role aktorów sceny wałbrzyskiej i zaproszonych gości, wzbudziły aplauz publiczności i owacje na stojąco.

Projekt „Z ogniem w głowie” jest szczególną formą, w której młodzi ludzie stają się głównymi odbiorcami, ale też twórcami sztuk, uczestnikami i moderatorami spotkań, dyskusji i wszelkich działań teatralnych. Kuratorkami Z OGNIEM W GŁOWIE 3. są: Dorota Kowalkowska i Iwona Nowacka i to im należą się szczególne podziękowania.

Ewa Grochowska

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress