Narada Obywatelska o Edukacji w Świebodzicach

Po spotkaniu w ramach ogólnopolskiej akcji „Narada Obywatelska o Edukacji” zorganizowanym w szkole podstawowej nr 3 w Świebodzicach można powiedzieć, że system edukacji jest daleki od oczekiwań uczniów, nauczycieli i rodziców…

NOoE to oddolna inicjatywa obywatelska środowiska nauczycieli. Spotkanie w SP nr 3 miało otwarty charakter i przebiegało dwutorowo. Na początku zgłosiły się osoby do pracy warsztatowej w małych grupach mieszanych – nauczyciel, rodzic, uczniowie… Te małe grupy pracowały w innym pomieszczeniu gdzie analizowały stan faktyczny i potrzeby wg zadanych pytań:

1. Czego uczy szkoła? Do czego przygotowuje?

2. Jak uczymy i wychowujemy? Jak motywujemy do nauki? Jakich doświadczeń dostarczamy?

3. Jaka jest rola szkoły w społeczności lokalnej?

4. Jaki jest kształt wewnętrznych relacji w szkole: w trójkącie nauczyciele – uczniowie – rodzice?

5. Jaka jest pozycja nauczycieli? Jakie oczekiwania w stosunku do nich?

W dużej sali, w tym czasie, odbywała się rzeczowa dyskusja na temat bolączek systemu edukacji i rozterek uczniów, rodziców i nauczycieli. Pojawiły się głosy sentymentalne o tym, „że kiedyś było lepiej” ale też spostrzeżenia na temat dzisiejszych realiów. Dyskusja była merytoryczna, bez wzajemnego obwiniania się za stan rzeczy. W pewnych kwestiach pojawiły się rozbieżności oczekiwań ale wszyscy zgadzali się, że jest pole do dyskusji i należy szukać rozwiązań na miarę możliwości.

Nowością było to, że po raz pierwszy do głos we własnej sprawie zabrali uczniowie. Przyjęli to z zadowoleniem.

Wszystkie uwagi oraz spostrzeżenia zostały spisane na papierze i mają zostać przekazane do organizatora ogólnopolskiego gdzie będą dalej analizowane w świetle wyników z innych Narad w Polsce. Od pani Marty Kędzi – jednej z organizatorek w Świebodzicach – mam zapewnienie, że to co zostało wypracowane w naszym mieście udostępni za pośrednictwem swiebodzice.info. Do tematu wrócę.

foto: Organizatorów

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress