Niebezpieczna ulica Świdnicka w Świebodzicach.

Niewielu Świebodziczan wie jak niebezpieczna jest ulica Świdnicka powyżej skrzyżowania z ulicą Kolejową.

Zagrożenia jakie istnieją na tej ulicy są różnego rodzaju. Niektóre wynikają nieuwagi, inne z brawury kierowców, jeszcze inne wynikają z przebiegu i budowy drogi.

Po pierwsze, za skrzyżowaniem z Kolejową jezdnia się wznosi, kierowcy odruchowo w tym miejscu przyspieszają i przekraczają dozwoloną prędkość. Niespodzianka może ich spotkać gdy wyjedzie auto z ulicy Św. Ojca Pio…

Drugie zagrożenie: na szczycie wzniesienia znajduje się przejście dla pieszych z którego latem często korzystają dzieci z pobliskiego przedszkola. Bardzo często na tym przejściu dla pieszych kierowcy dopuszczają się wyprzedzania (kilka miesięcy temu doszło tam do poważnego wypadku!)

Kolejnym niebezpiecznym miejscem jest następne przejście dla pieszych znajdujące się około 200 m dalej, 20 m za zakrętem, koło dawnych Zakładów Mięsnych. To miejsce jest bardzo niebezpieczne ponieważ kierujący (szczególnie zamiejscowi) do ostatniej chwili nie wiedzą o tym przejściu i nawet jadąc zgodnie z przepisami mają bardzo mało czasu na reakcję.

Jak mówią mieszkańcy okolicznych domów, nie ma miesiąca aby nie zdarzyło się choć raz, że jakiś kierowca wjedzie „pod prąd” w ulicę Świdnicką zamiast pojechać w Wolności. Jak bardzo jet to niebezpieczne – wystarczy zdać sobie sprawę jak kręta jest tam droga.

Moim zdaniem, są obecnie środki organizacji ruchu, które mogły by zmniejszyć niebezpieczeństwa. Można poprawić oznakowanie przejść dla pieszych, wprowadzić sygnalizację świetlną (tzw. wzbudzaną – uruchamianą przyciskiem przez pieszego), wprowadzić poziome znaki drogowe czy znaki pionowe oświetlone światłem błyskowym…

W sprawie przejść dla pieszych, na ostatniej sesji Rady Miejskiej interpelację złożył radny Klubu Radnych Obywatelskie Świebodzice Mariusz Szafraniec. O odpowiedzi burmistrza poinformuję.

Sebastian Biały

_EB_2516

_EB_2518

_EB_2513

_EB_2524

_EB_2510

_EB_2511

_EB_2508

_EB_2506

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress