Nietypowa wycieczka do Kościoła Pokoju w Świdnicy

Ciekawych wrażeń dostarczyła wycieczka zorganizowana w ramach bezpłatnych spacerów po placu Pokoju w Świdnicy. Tym razem spotkanie z muzyką w tle prowadził pan Maciej Bator kantor/organista Kościoła Pokoju.

Po wprowadzeniu historycznym niewielka grupa została oprowadzona przez pana Macieja po zakamarkach Kościoła Pokoju normalnie niedostępnych dla zwiedzających. Była okazja do obejrzenia „od środka” organów, instrumentów na których nasz przewodnik grywa na co dzień… W świdnickim Kościele Pokoju zbudowane są dwa instrumenty organowe, i jak usłyszeliśmy – „duże” organy zwykle i tradycyjne były niesprawne. Nie tym razem, po ostatnim remoncie w 2016 roku ciągle grają. „Duże” organy to potężny instrument ale bardzo wrażliwy. Znajduje się ekstremalnych warunkach fizycznych. Roczne wahania temperatury w drewnianym kościele wynoszą do 80 st. C (od -20 do +60), w tym samym czasie różnica temperatury przy suficie i przy podłodze może wynosić nawet 20 st. C. Drewno „pracuje”, a niesprawność może spowodować pająk, który wejdzie w nieodpowiednią szczelinę…

Zwiedzanie odbyło się w ramach projektu „Spotkajmy się na placu Pokoju – Rok Reformacji” dofinansowanego przez UM w Świdnicy.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress