„Obywatel K” prapremiera w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu

30 kwietnia o 19:00 Teatr Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawi sztukę Artura Pałygi „Obywatel K” w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Przedstawienie inspirowane jest filmem A. Wajdy „Człowiek z marmuru”. Śledzimy losy zapomnianego bohatera Solidarności, który samotnie walczy z systemem – protestuje przeciwko budowie autostrady. Podobnie jak u Wajdy towarzyszy mu dziennikarka Agnieszka wraz z ekipą.
Tekst jest dochodzeniem do prawdy o głównym bohaterze – Kajetanie. Jesteśmy świadkami spotkań, które przeprowadza Agnieszka z elitami naszego kraju: prezydentem, biskupem, prawnikami. Pokazują one jak bardzo te grupy społeczne oderwały się od rzeczywistości, od „prawdziwych” ludzi, prekariatu, reprezentowanego w sztuce przez młode pokolenie zatrudnione na umowach śmieciowych.
„Mimo iż sztuka porusza współczesne bolączki polskiego społeczeństwa nie jest interwencyjna. Mówimy w imieniu ludzi, którzy nie rządzą” – twierdzi reżyser Piotr Ratajczak.
Czy dzisiaj można być człowiekiem szlachetnym, jakie są polskie elity i czy kryzys społeczny, którego świadkami już jesteśmy można zrównoważyć czerpiąc z ideałów Solidarności? Na te pytania odpowiedzi możemy szukać już 30 kwietnia w sztuce A. Pałygi „Obywatl K”.

tekst: Artur Pałyga
reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
dramaturgia: Maria Marcinkiewicz-Górna
scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
choreografia: Arkadiusz Buszko
reżyseria światła: Damian Pawella

projekcje video: Adam Zapała
inspicjent – Iwona Skiba

obsada:
Anna Konieczna (Teatr Nowy w Zabrzu), Aleksandra Przybył (PWSFTViT w Łodzi),
Dariusz Czajkowski (TN Zabrze), Jarosław Karpuk (TN Zabrze), Michał Kosela (TDSz Wałbrzych), Andrzej Kroczyński (TN Zabrze), Piotr Mokrzycki(TDSz Wałbrzych), Piotr Tokarz(TDSz Wałbrzych), Ryszard Węgrzyn (TDSz Wałbrzych)

Koprodukcja Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Teatru Nowego w Zabrzu.

_EB_8712

_EB_8728

_EB_8729

_EB_8748

obywatel k. plakat data

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress