Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Świebodzicach

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza wybory prezydenckie roku 2015 wygrał w Świebodzicach Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska) uzyskując wynik 57,11 % przy 51,03 % frekwencji.

Były prezydent uzyskał prawie 15 punktów procentowych przewagi nad kontrkandydatem Andrzejem Dudą (Prawo i Sprawiedliwość). Jest to wynik o tyle zastanawiający, że mieszkańcy Świebodzic w jesiennych wyborach samorządowych wybrali burmistrza właśnie z PiS-u – Bogdana Kożuchowicza. W Świebodzicach suportem Dudy powinna być również posłanka na Sejm Anna Zalewska z PiS pochodząca z naszego miasta. Dlaczego żadna z tych osób nie okazała wsparcia dla swojego partyjnego kolegi pozostanie tajemnicą. W każdym razie „nasi” PiSowcy nie starali się w widoczny sposób o poparcie dla swojego kandydata w Świebodzicach.

Jak głosowali Świebodziczanie: wyniki wpisują się w ogólnopolską tendencję – im bardziej na zachód tym większe poparcie dla Bronisława Komorowskiego. Świebodziczanie w II turze okazali się bardziej zdyscyplinowani, frekwencja wzrosła z 45 do 51 % i było tych głosów 9237. Komorowski otrzymał 5275 głosów a Duda 3962. W trzech okręgach wyborczych wygrał Andrzej Duda, w dziewiętnastu Bronisław Komorowski. Różnice w poparciu dla zwycięzcy (w Świebodzicach) wynoszą (z wyjątkiem okręgu w szpitalu) od -4 do 20 punktów procentowych. Największe poparcie dla Andrzeja Dudy skoncentrowało wśród mieszkańców „starego” centrum miasta, dla Komorowskiego na osiedlach. Głosów nieważnych oddano 132.

Sebastian Biały

Drukowanie

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress