Premiera w Szaniawskim: Iwona, księżniczka Burgunda

Za niecały tydzień premiera w wałbrzyskim teatrze dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. 13 października zostanie wystawiona „Iwona, księżniczka Burgunda” Gombrowicza.

Po wielu latach Witold Gombrowicz wraca na wałbrzyską scenę. Co ma nam dziś do powiedzenia?
Kim jest dzisiaj Iwona i dlaczego tak bardzo chcemy, żeby jej tutaj – u nas – nie było?
W mnogości interpretacji teatralnych Iwona była już każdym. Dziś jest manifestem o samostanowieniu. Aktualnym pytaniem o normatywność i o to, kto ją ustala. Czy bardziej pytaniem o demokrację? O wolność? O obcość? O bierne formy protestu?
„Iwona, księżniczka Burgunda” to spektakl o wielkiej potrzebie empatii i poszukiwaniu tożsamości. To pytanie o to, dlaczego Polska, jak karaś, staje dziś ością w gardle.

Wałbrzyskie przedstawienie to debiut reżyserski i scenograficzny. Jak powiedział młody reżyser – Grzegorz Jaremko – jest to spektakl o wykluczeniu, o tożsamości, o empatii. Jest to pytanie o demokrację, o bierne formy protestu. Jest manifestem o samostanowieniu i to nas najbardziej interesuje w tym spektaklu.

Mam nadzieję, że spektakl, który jest muzyczny i bardzo plastyczny, będzie się podobał. Przygotowaliśmy go w dwóch wersjach: ocenzurowanej i nieocenzurowanej. Oczywiście nie cenzurujemy Gombrowicza. W tekście pojawia się Gombrowicz, Gombrowicz i tylko Gombrowicz – niczego nie dopisujemy, nie nadpisujemy. W 99 procentach jest to „Iwona, księżniczka Burgunda” i kilka fragmentów pamiętników Gombrowicza. Ocenzurowana wersja polega na tym, że w spektaklu pojawia się nagość. Informujemy o tym widzów. Dlatego przygotowaliśmy dwa warianty spektaklu – powiedziała Danuta Marosz – Dyrektor wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

tekst: Witold Gombrowicz, reżyseria: Grzegorz Jaremko, dramaturgia: Tomasz Jękot, scenografia i kostiumy: Rafał Domagała, konsultacja scenograficzna: Barbara Hanicka, światło: Wojciech Puś, muzyka: Kamil Tuszyński, choreografia: Bożena Wydrowska

obsada: Sara Celler-Jezierska, Włodzimierz Dyła (gościnnie), Rozalia Mierzicka, Jakub Sasak (gościnnie), Dariusz Skowroński, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Karolina Gibki (gościnnie), Bożena Wydrowska (gościnnie), Czesław Skwarek

PREMIERA: 13 października 2017 / godz. 19.00 / Duża Scena

14 października / godz. 19.00 / Duża Scena
15 października / godz. 18.00 / Duża Scena

REZERWACJA BILETÓW: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u