Propozycja na weekend – Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowckich.

Purpurowe, Żółte, Turkusowe i Czarne to nazwy czterech kolorowych stawów utworzonych w wyniku zalania wyrobisk kopalnianych z XVIII i XIX wieku. Znajdują się w Rudawach Janowickich przy zielonym szlaku prowadzącym Wieściszowic na Wielką Kopę. Są bardzo malowniczo położone w lesie i stanowią nie lada atrakcję turystyczną…

W miejscu Purpurowego Jeziorka funkcjonowała kiedyś kopalnia o nazwie „Hoffnung” (Nadzieja). Uwagę zwracają pobliskie grupy skalne o żółtawo-rdzawym zabarwieniu. Zawierają one wiele minerałów, które powstały z przeobrażenia pirytu. Połączenie żółtych skałek z czerwonym kolorem wody, stwarza iście nieziemski klimat.
Czarne jeziorko znajduje się najwyżej i okresowo wysycha…

Jak dojechać: Kolorowe Jeziorka znajdują się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Dojedziemy tam z Marciszowa, odbijając z drogi nr 328. Do Marciszowa ze Świebodzic możemy jechać przez Kamienną Górę lub Bolków, odległość jest podobna (ok. 30 km). Następnie drogowskazy „Kolorowe Jeziorka” doprowadzą nas do dużego parkingu. Parking jest bezpłatny.

W pobliżu znajdują się zamek Bolczów i Sokoliki ze schroniskiem Szwajcarka.

9

6

7

8

4

5

1

3

2

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress