Propozycja na weekend – spacer koroną zapory w Dobromierzu.

Jezioro Dobromierskie to sztuczne jezioro zaporowe utworzone na rzece Strzegomce, położone na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od północy sąsiaduje ze wsią Dobromierz.

Na koronę zapory dostaniemy się betonowymi schodami (pierwszy czytelnik, który poda w komentarzu liczbę schodów otrzyma od serwisu swiebodzice.info nagrodę książkową). Z góry roztacza się z jednej strony panorama od kamieniołomów strzegomskich po Świebodzice a z drugiej na malownicze wzgórza i Dobromierz, otaczające zbiornik wodny.

Przy budowie zbiornika wykorzystano w dużym stopniu naturalne ukształtowanie terenu. Od strony wschodniej wzniesiono 28-metrową zaporę ziemną z ekranem żelbetowym dodatkowo zabezpieczonym wkładką z folii. Oddany do użytku w 1986 r. zbiornik o całkowitej pojemności 11,35 mln m³ pełni funkcję ochrony przeciwpowodziowej jak też zasobu wody pitnej dla mieszkańców okolicznych miejscowości. W wale ziemnym znajduje się tunel techniczny o długości około 500 m. Woda ze zbiornika wylewana jest przez spust w specjalnej wieży, do wieży można dostać się (tylko upoważnione służby) tunelem i wjechać na górę windą.  Przed zaporą w stanie ruiny znajduje się nigdy nie ukończona stacja uzdatniania wody. Obecnie zbiornikiem zarządza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Na terenie zbiornika i w jego okolicy występują rzadkie gatunki zwierząt (m.in. bocian czarny, borsuk, bóbr, czapla, rybołów, zimorodek) i roślin (m.in. cis karłowaty, platan, tulipanowiec).

 

_EB_1030

_EB_1033

_EB_1192

_EB_1193

_EB_1194

_EB_1200

_EB_0001

_EB_0011

2 myśli na temat “Propozycja na weekend – spacer koroną zapory w Dobromierzu.

  • 24 sierpnia 2013 o 20:11
    Permalink

    Dziwne, że nikt nie odpowiedział na tak proste pytanie 🙂
    Zapora w Dobromierzu ma 164 schody (160 jeśli liczyć innym sposobem).
    Nawiasem mówiąc świetne są te fotki wnętrza zapory – naprawdę nieliczni mają tam wstęp.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress