Śródmieście to bomba epidemiologiczna! (drastyczne zdjęcia) Ludzie nie powinni tak mieszkać!

Świebodzice to miłe miasteczko z ładnym, zabytkowym rynkiem… tak zabytkowym, że można się przestraszyć! Fałszywy obraz tworzą „odmalowane” fasady zdegradowanej substancji mieszkaniowej.

Przeszedłem się dzisiaj po podwórkach w centrum Świebodzic, wszystkie poniższe fotografie zostały wykonane nie dalej niż 200 m od ratusza! To co tam zobaczyłem woła o pomstę do nieba i stanowi szereg zagrożeń. Ubikacje na podwórkach, cuchnące, brudne nie spełniające żadnych standardów to bomba epidemiologiczna. To niewiarygodne, że można pozwolić ludziom na życie w takich warunkach. Instalacje wszelkiego rodzaju znajdują się w wielu miejscach na zewnątrz i wyglądają bardzo prowizorycznie, jest tylko kwestią czasu kiedy dojdzie do tragedii podobnej jak kilkanaście miesięcy temu przy ul. I. Krasickiego, do incydentów z gazem dochodziło już wielokrotnie. Odpadające tynki, składowiska różnych łatwopalnych śmieci… tu nie ma gospodarza!

Trochę danych o gospodarce mieszkaniowej prowadzonej w Świebodzicach przez ostatnie lata

W zasadzie to gospodarka mieszkaniowa w ogóle nie jest prowadzona. W ciągu ostatnich 4 lat gmina nie wybudowała ani jednego mieszkania komunalnego, mieszkania są wyłącznie sprzedawane. W zasobie gminnym aktualnie znajduje się około 1600 „mieszkań” (raczej powinno się mówić lokali). Z czego 752 nie ma łazienki, a 382 nie posiada wc (dane z I połowy roku). Od 2014 roku Miejski  Zarząd Nieruchomości wykonał gigantyczną robotę – w 12 (słownie: dwunastu) mieszkaniach komunalnych wykonano wc

Liczba oczekujących na mieszkanie komunalne jest faktycznie niewielka (aktualnie mniej niż 10) ale czas oczekiwania to 2-3 lata ponieważ gmina dysponuje mieszkaniami wyłącznie w wyniku eksmisji lub śmierci najemcy.

Zadłużenie mieszkań komunalnych wynosiło na koniec sierpnia 343 tys. zł a zadłużonych jest 476 gospodarstw domowych. 83 gospodarstwa domowe zadłużone są ponad 12 miesięcy.

Taka sytuacja w gospodarce mieszkaniowej z całą pewnością nie przyczynia się do zatrzymywania procesy emigracji. Młodzi ludzie nie chcą mieszkać w slumsach i nie ma się czemu dziwić. Mieszkanie i praca są podstawowymi potrzebami jakie maja młodzi ludzie zakładający rodzinę.

38 myśli na temat “Śródmieście to bomba epidemiologiczna! (drastyczne zdjęcia) Ludzie nie powinni tak mieszkać!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress