swiebodzice.info zapraszają na Galę Parowozów 2013 (21, 22 września)

W najbliższy weekend, w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Gala Parowozów i Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw.

Będzie niepowtarzalna okazja aby zobaczyć lokomotywy parowe z Czech, Niemiec i Polski. Organizatorem imprezy jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

W sobotę, 21 września, od godziny 11.00 zapraszamy na stację kolejową w Jaworzynie Śląskiej gdzie do godziny 12.00 odbywać się będzie powitanie parowozów – uczestników Gali Parowozów. Po prezentacji lokomotywy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
O godz. 13.00 rozpocznie się III Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw – Gala Parowozów 2013. Do godz. 18.00 odbywać się będą prezentacje lokomotyw – m.in. na naszej zabytkowej (XIX wiecznej) obrotnicy kolejowej. Prezentacji towarzyszyć będą pokazy drużyn parowozowych, jazdy manewrowej oraz oporządzania lokomotyw (nawadniania, nawęglania, przygotowania do jazdt). Wybrane lokomotywy zostaną udostępnione dla zwiedzających.
Dodatkowo w sobotę odbędą się przedstawienia: o godz. 16 – „Tuwimiada” i o godz. 19 – „historia kolei na Dolnym Śląsku”

W niedzielę, 22 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Lokomotywy parowe uczestniczące w Gali Parowozów 2013

Niemcy:
BR52 8177 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez berlińską fabrykę lokomotyw Orenstein & Koppel z 1944. W Polsce znana jako seria Ty2 i powjenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V.

BR52 8079 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw (także stoczni morskiej) Schichau Werka w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powjenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.

Czechy:
213.901 – czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.

Polska:
Ty42-24 – polska lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK). Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.

Ol49-59 – parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez Fabrykę Lokomotyw Im. Feliska Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK) w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozownii Wolsztyn.

TKt48-18 – lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP) w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Ceny biletów wstępu na Galę Parowozów:
Osoby dorosłe 15.00 zł / os
Dzieci 9.00 zł / os

Ceną nie są objęte dodatkowe wydarzenia (przejazdy, spektakle…)

Gala_Parowozow_2013_Plakat

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress