Teatralna lekcja angielskiego

W piątek 9 marca uczniowie świebodzickiego LO pod opieką pań Urszuli Zyski i Agnieszki Andruszków oraz księdza Piotra Ochońskiego po raz kolejny udali się do Wrocławia na anglojęzyczny spektakl teatralny, tym razem sztuka nosiła tytuł „My sister Syria”.

Spektakl opowiadał nie tyle o trwającym w Syrii konflikcie, co o jego uczestnikach – Syryjczykach i Anglikach, zmagających się z wojenną codziennością i zadawał liczne pytania o proces migracji Syryjczyków do Europy.

Główna bohaterka – angielska dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka wyrusza na Bliski Wschód, by przy wsparciu amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu sprowadzić do kraju syryjską panią generał, która ma szanse zjednoczyć rozproszoną opozycję syryjską we Francji. Jednakże, dziennikarka chce przede wszystkim uratować swoją przyjaciółkę, uprowadzoną w Syrii przez siły ISIS. W trakcie swojej misji, nasza bohaterka spotyka się z tubylcami, który starają się ją ugościć i pomóc w poszukiwaniach. Widzimy ich codzienne życie, które bywa radosne, ale jest też trudne ze względu na trwającą  wojnę domową.

Ostatecznie misja dziennikarki nie udaje się, pani generał nie zgadza się, żeby wyjechać z Syrii i ginie na miejscu. Kobiecie udaje się jednak uratować syna pani generał, który trafiwszy do Monachium odmawia przyjęcia wartości europejskich, co stawia pytania o sens integracji imigrantów syryjskich w Europie.

W spektaklu usłyszeliśmy nie tylko język angielski, ale i arabski, a także muzykę etniczną, w tym rytmy muzułmańskie wykonywane przez aktorów na scenie. Jak zwykle zachwyciła nas scenografia, niezwykle uboga w rekwizyty, ale ogromnie przemawiająca do wyobraźni widzów. Uczniowie mieli okazję poczuć namiastkę wschodniej kultury i udoskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Już czekamy na kolejny spektakl jesienią.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress