„Teraz Polska” dla Świebodzic, czyli kupmy sobie logo…

Świebodzice uzyskały nominację do Godła Teraz Polska. Tylko co z tego wynika dla gminy oprócz tego, że fajnie wygląda?

„Konkurs”, organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, ma na celu promocję w kraju i za granicą, produktów, usług, a od pewnego czasy także gmin (?). W przypadku firm godło jest najlepszą wizytówką, symbolem ich profesjonalizmu i rzetelności. W przypadku gmin kapituła nagradza te które spełniają określone kryteria. Ocenia między innymi politykę inwestycyjną gminy, dostęp do infrastruktury technicznej, politykę społeczną oraz formę zarządzania.

Jak wygląda przebieg takiego konkursu dla gmin – po pierwsze gmina musi się zgłosić do konkursu i na dzień dobry wpłacić 500 zł za rejestrację. Następnie składa się wniosek weryfikacyjny i opłatę za rozpatrzenie zależną o majętności pretendenta – w przypadku Świebodzic to kwota 5000 zł. W kolejnym etapie, Kapituła Godła, przez głosowanie wybiera spośród nominowanych, laureatów danej edycji konkursu. Co zrobi Kapituła nie jest już precyzyjnie określone, w każdym razie nie może być przekroczona określona liczba laureatów. Spełnienie kryteriów zawartych we wniosku weryfikacyjnym nie gwarantuje uzyskania godła… ale daje zniżkę przy starcie w następnej edycji!

Można powiedzieć „kwota nie duża” ale warto pamiętać, że oprócz opłat, ktoś (i na pewno nie jest to jedna osoba) w magistracie musi przygotować stertę papierów, a to nie jest praca społeczna i na pewno kosztuje kilka pensji urzędniczych. W konkursie dla gmin, z roku na rok udział pretendentów jest coraz mniejszy, co wskazuje, że nagroda czy nominacja niewiele daje poza możliwością dopisania kolejnej pozycji do portfolio…

Sebastian Biały

logo_bg

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress