Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/17 w Świebodzicach

2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w Świebodzicach z udziałem minister Anny Zalewskiej, posła na Sejm Ireneusza Zyski, wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka, starosty świdnickiego Piotra Fedorowicza i innych samorządowców.

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach obchodzi w tym roku 70-lecie funkcjonowania jako szkoła, polska szkoła rozpoczęła działalność w obecnym budynku tuż po wojnie w roku 1946 (przed wojną mieściła się w tym miejscu szkoła ewangelicka), z tej okazji poseł Ireneusz Zyska pogratulował i wręczył kwiaty dyrektor szkoły pani Magdalenie Stąpor.

Interesujących informacji udzieliła, w czasie wystąpienia, minister Anna Zalewska. Wychwalając zalety swojej „reformy” szkolnictwa powiedziała, że rząd RP stawia na postawy patriotyczne i zdrowy rozwój fizyczny dzieci, będą wycieczki historyczne, przyrodnicze i powrócą sklepiki szkolne ze zdrową żywnością… A pieniądze na to znajdą się od Lasów Państwowych i Ministerstwa Energii…

Minister Edukacji mówiła też o sprawach związanych z „wygaszaniem” gimnazjów i zagrożeniem utraty zatrudnienia przez nauczycieli – zapewniała, że żaden nauczyciel nie straci pracy w związku z „reformą”.

Jeszcze nie rozpoczęła się procedura likwidacji gimnazjów (rozpocznie się od przyszłego roku szkolnego) a już docierają sygnały, że samorządowcy z gmin zwalniają nauczycieli – pani minister ripostuje, że to nieudolni samorządowcy. Jednak fakty są oczywiste: 9 lat nauki (6 podstawówki i 3 gimnazjum) zostanie zastąpione 8 latami nauki w szkole podstawowej – przy założeniu, że liczba uczniów w rocznikach będzie na tym samym poziomie, każdy „dziewiąty” nauczyciel musi zmienić pracę. Jeżeli tak się nie stanie będzie to niegospodarność gmin i ukrywanie bezrobocia.

Kolejną interesującą kwestią „reformy” są tzw. godziny karciane, w ramach których nauczyciele najczęściej prowadzili pozalekcyjne zajęcia dodatkowe dla uczniów. Oczywiście, można dyskutować o rozwiązaniu jakim były „godziny karciane” w ogóle, ale na skutek ich likwidacji koszty związane z zajęciami dodatkowymi zostały przerzucone na gminy. Jaki to przyniesie skutek? Czy zajęcia znikną całkowicie ze szkół? Gdzie gmina znajdzie pieniądze? O tę sprawę zapytam dyrektorów świebodzickich szkół w październiku, jak rok szkolny będzie już toczył się swoim rytmem.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły dzieci z PZSI przedstawiając scenki z utworów Henryka Sienkiewicza – patrona szkoły i dla uczczenia roku sienkiewiczowskiego jakim jest uchwałą Sejmu rok 2016.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress