Walczy się do końca – nowe informacje z miejsca katastrofy budowlanej w Świebodzicach (zdjęcia + film)

Od godziny 9:30 trwa akcja ratunkowa w Świebodzicach. Tragiczny bilans ofiar rośnie. Do godz.17-tej ratownicy wydobyli 5 ofiar śmiertelnych: dwoje dzieci i 3 osoby dorosłe (dwóch mężczyzn i kobietę). Cztery ranne osoby przebywają w szpitalach.

Na miejscu pracuje 35 zastępów straży pożarnej, 7 wyspecjalizowanych psów ratowniczych, grupy poszukiwawcze z Jastrzębia Zdroju, Lubina, Wałbrzycha, Świdnicy  i Łodzi. Działa też sztab kryzysowy powołany przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Pracuje  grupa prokuratorów, dokonująca oględzin zwłok osób wydobytych spod gruzowiska, a także osoby z nadzoru budowlanego.

Mieszkańcy z pobliskich kamienic zostali ewakuowani. Poszkodowani i rodziny są objęci opieką psychologiczną i doraźną, którą mogą uzysać w OPS-ie przy ul. Piłsudskiego.  Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu: 074 666 95 18, 074 666 95 17.

W akcję wsparcia włącza się też Caritas Polska, m.in. przy udziale miejscowych parafii. Ksiądz kanonik Józef Siemasz, proboszcz parafii P.W. Św. Mikołaja powiedział, że podczas każdej mszy wierni będą się modlić za poszkodowanych i ofiary. Wszelkie akcje pomocowe, zbiórki będą ogłaszane na bieżąco, szczegółowe ustalenia nastąpią po zakończeniu akcji ratunkowej. Osoby, które chcą w jakiś sposób pomóc mogą w parafiach uzyskać informację.

W dalszym ciągu ekipy poszukują 1 osoby. Jest to 54 letni mieszkaniec kamienicy, zamieszkujący na parterze. Akcja ratunkowa będzie prowadzona aż do przeszukania całego gruzowiska ponieważ nie ma pewności, że w budynku nie znajdują się osoby przypadkowe, które weszły do niego w ostatniej chwili. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że budynek jest częściowo podpiwniczony.

Po godzinie 21 planowany jest przyjazd na miejsce premier Beaty Szydło.

Zdjęcia z drona: Wojciech Kujat/Wokutuner

6 myśli na temat “Walczy się do końca – nowe informacje z miejsca katastrofy budowlanej w Świebodzicach (zdjęcia + film)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress