Wracam do sprawy dewastacji lasu na Pełcznicy w Świebodzicach

Na początku kwietnia br. pisałem o nielegalnym wysypisku śmieci i gruzu na Osiedlu Sezamkowym w Świebodzicach.

Wtedy o incydencie została poinformowana Straż Miejska i Magistrat, sprawą miała zająć się policja… Wybrałem się w to miejsce ponownie żeby zobaczyć jak teren wygląda w tej chwili.

Widoczne wcześniej śmieci zniknęły z pola widzenia (ciekawe co się z nimi stało…), natomiast teren lasu został trwale zdewastowany. Zniknęły drzewa, wiele z tych które zostały jest poważnie uszkodzonych, zniszczona została warstwa organiczna gleby, zmienione zostało ukształtowanie terenu… W miejscu gdzie rosły kilkudziesięcioletnie drzewa zostały posadzone jakieś „chude badylki”… Świerze ślady, świadczą, że może tam być aktualnie wysypywana ziemia.

Za nielegalną wycinkę drzew grożą bardzo wysokie kary zależne od gatunku i średnicy pnia, czy za dewastację terenu ze zniszczeniem warstwy organicznej są sankcje – postaram się dowiedzieć i do tematu wrócę. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zapytam również czy sprawca został w jakikolwiek sposób ukarany.

Dopóki jedyną sankcją za wywóz śmieci do lasu będzie jedynie uprzątniecie terenu, taki proceder będzie się opłacał ze względu na niską wykrywalność. W tym przypadku oprócz wywiezienia śmieci mam do czynienia z nieodwracalnymi szkodami…

Teren na którym posadowione jest Os. Sezamkowe to działki budowlane sprzedawane inwestorom przez PW Q-bis.

Jedna myśl na temat “Wracam do sprawy dewastacji lasu na Pełcznicy w Świebodzicach

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress