Zamek Książ pozyskał dokumentalny skarb!

Ponad 1500 zdjęć obrazujących życie codzienne Hochbergów i zamkowej służby przybyło w zbiorach archiwów zamkowych. Zdjęcia przyjechały z Kanady gdzie obecnie mieszka ich dotychczasowa właścicielka pani Joan Wessel, wnuczka autora zdjęć, zamkowego kucharza – Louisa Hardouina.

Louis Harrudin był  kucharzem Hochbergów w latach od 1909 do 1925. Poza talentem kulinarnym pasjonował się fotografowaniem, przez ponad 20 lat podróżował i mieszkał ze swoimi chlebodawcami tworząc niesamowitą dokumentację fotograficzną życia i zmian zachodzących w zamku. W tym czasie miał nieograniczony dostęp materiałów i sprzętu fotograficznego.

Jak mówili na konferencji prasowej panowie Krzysztof Urbański (prezes Zamku Książ) i Mateusz Mykytyszyn (prezes Fundacji Księżnej Daisy) liczba zdjęć była dla nich ogromnym zaskoczeniem, spodziewali się może 300 sztuk, otrzymali 1500 i około 500 dodatkowych dokumentów.

Zdjęcia nie były do tej pory nigdzie publikowane i są prawdziwym rarytasem historycznym. Są opisane chronologicznie i bardzo dobrej jakości. Część z nich to szklane diapozytywy wysokiej rozdzielczości pozwalające rozpoznać wzory na tkaninach obiciowych mebli czy tytuły książek na półkach, inne to pary stereograficzne, które pozwolą odtworzyć obrazy trójwymiarowe…

Przywiezione fotografiea to ogromny zasób wiedzy, który będzie eksploatowany na rzecz Książa przez miesiące a może i lata. Pierwsza większa prezentacja fragmentów kolekcji zostanie zaprezentowana w październiku tego roku – będzie przygotowana wystawa i wydawnictwo albumowe.

zdjęcia niepodpisane: Zamek Książ

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress