Dalajlama XIV i przedstawiciele innych religii podpisali „Apel o Pokój” w świdnickim Kościele Pokoju
Laureat pokojowej Nagrody Nobla, w świdnickim Kościele Pokoju, w Międzynarodowym Dniu Pokoju wraz z dziesięcioma przedstawicielami różnych wyznań podpisał „Apel o Pokój”
Dalajlama XIV, duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków jest honorowym obywatelem Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Z tej okazji odwiedził Dolny Śląsk a drugiego dnia wizyty Kościół Pokoju w Świdnicy. Dalajlama mówił o tym jak ważny jest „pokój wewnętrzny” żeby w ogóle mówić o pokoju na świecie. Każdy z nas przeżyje najwyżej 100 lat, większość może 80 – życie jest za krótkie by marnować je złość i konflikty. Podkreślił, że pożałowania godny jest dziś fakt iż do konfliktów dochodzi w imię religii. Religii u których podstaw zawsze leży dobro i pokój.
Biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec mówił, że pokój to dar, ale i zadanie dla ludzkości. W imię żadnej religii nie można usprawiedliwiać przemocy, bo każda przemoc rodzi przemoc.
Treść Apelu o Pokój:
„Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie mimo różnic światopoglądowych i religijnych wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia, czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.”
Dokument został podpisany przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego; bp. Jerzego Samca, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej; bp. Waldemara Pytla, biskupa diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) w Polsce; bp. Ignacego Deca, biskupa świdnickiego; bp. Włodzimierza Juszczaka, biskupa diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego w Polsce, ks. Mitrata Eugeniusza Cybulskiego, proboszcza parafii prawosławnej im. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, rabina Davida Basoka; pastora Edwarda Pawłowskiego, przewodniczącego przymierza pastorów; Moncefa Bouhajeba, przedstawiciela Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego oraz Dalajlamę XIV, duchowego przywódcy Tybetańczyków.