Gdzie w Świebodzicach zaszczepisz się „na koronawirusa”
Szczepionki na koronawirusa są „coraz bliżej”, na razie szczepione są osoby z tzw. grupy 0. Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia dla wszystkich Polaków.
Do grupy 0, oprócz pracowników ochrony zdrowia, należą też m.in. diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni, a także kadra i studenci uczelni medycznych. Następną grupą będą osoby pow. 60 roku życia, a także pracownicy służb mundurowych i nauczyciele. W dalszej kolejności osoby przewlekle chore i na końcu każdy kto będzie chciał powyżej 16 roku życia.
W Świebodzicach na dzień dzisiejszy potwierdzone są trzy instytucje w których będą prowadzone szczepienia:
- SPZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, Al. Lipowe 15, tel. 699 713 210
- SALMED Przychodnia Specjalistyczna, ul Królowej Elżbiety 84, tel. 746 649 769
- MIKULICZ Spółka z o.o. , ul. M. Skłodowskiej-Curie 3-7, tel. 746 419 292
Szczepienie jest dobrowolne, jeżeli jednak mamy uporać się z pandemią, konieczne jest aby zaszczepiło się jak najwięcej osób. Z każdą osobą, która zgłosi się do zaszczepienia będzie przeprowadzony wywiad i to lekarz zadecyduje czy nie ma przeciwwskazań. W Polsce i całej Unii Europejskiej, na dzień dzisiejszy, dopuszczone są szczepionki pochodzące od dwóch producentów.
Dlaczego warto się zaszczepić
Każdy z nas zapewne znał osobiście lub słyszał o osobie z bezpośredniego otoczenia, które ciężko przechorowały COVID19 lub zmarły z tego powodu – ta choroba istnieje naprawdę. Ponadto, ciągle niewiele się mówi o powikłaniach, ale te też są prawdziwe.
Zauważono, że przebycie infekcji wpływa na różne układy narządów w organizmie i powoduje wiele problemów zdrowotnych. Problemy te dotyczą:
- układu sercowo-naczyniowego ‒ po przebyciu infekcji może dojść do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, nawet u osób, które doświadczyły jedynie łagodnych objawów COVID-19; może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca lub innych powikłań sercowych; m.in. zapalenie mięśnia sercowego (nawet do 60% pacjentów po przebyciu COVID-19);
- układu oddechowego ‒ zapalenie płuc związane z COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie tkanki płucnej (pęcherzyków płucnych) i restrykcyjną niewydolność płuc, co może prowadzić do utrzymujących się problemów z oddychaniem;
- nerek ‒ uszkodzenie nerek;
- skóry i włosów ‒ wysypka, wypadanie włosów;
- układ nerwowego ‒ nawet u młodych osób COVID-19 może powodować udary, drgawki
i zespół Guillaina-Barrégo ‒ stan, który powoduje tymczasowy paraliż. COVID-19 może również zwiększać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona i choroby Alzheimera; problemy
z węchem i smakiem, problemy ze snem, zaburzenia poznawcze (np. problemy z koncentracją, problemy z pamięcią); - incydentów zakrzepowo-zatorowych, takich jak zator tętnicy płucnej, zawał serca, udar;
- zdrowia psychicznego ‒ osoby z ciężkimi objawami COVID-19 muszą być leczone na szpitalnym oddziale intensywnej terapii; takie doświadczenie może zwiększyć prawdopodobieństwo późniejszego rozwoju zespołu stresu pourazowego, depresji i lęku.
- układu mięśniowo-szkieletowego ‒ bóle mięśni i stawów, zmęczenie.
Serio? Zaszczepię się tak jak mnie przyjął lekarz: przez telefon.