Jezioro Zielone (Daisy) wraz z rezerwatem.

Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy – utworzony w 1998 r. geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej, wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Leży na Pogórzu Wałbrzyskim, na obszarze jednostki geologicznej zwanej depresją Świebodzic. Powierzchnia rezerwatu wynosi 7,11 ha.

Na terenie rezerwatu występuje 180 gatunków roślin, z czego 172 to gatunki wyższe (nago- i okrytozalążkowe, paprotniki). Pozostałe 8 zaś to mszaki (wątrobowce i mchy). Dotąd nie opracowano szczegółowo fauny rezerwatu. Zbadano jedynie plankton Jeziora Zielonego, w którym odnaleziono 16 gatunków skorupiaków.

Główną atrakcję turystyczną rezerwatu stanowi Jezioro Zielone potocznie nazywane Jeziorkiem Daisy, zalane wyrobisko kamieniołomu, powstałe w 1870 roku po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych. Niewielkie oczko wodne, to miejsce bardzo ciche i urokliwe, należy do jednych z najcenniejszych rezerwatów przyrody nieożywionej na Przedgórzu Sudeckim. Powierzchnia to tylko 0,66 ha ale jest głębokie, maksymalna głębokość wynosi 23 m. Jeziorko zasilane jest niewielkim strumieniem oraz wodami opadowymi. Poziom wody w suche lata potrafi się obniżyć o 2-3 m.

Miejsce dawnego kamieniołomu do dnia dzisiejszego stanowi obiekt zainteresowania geologów, gdyż ściany zalanego wyrobiska kryją tajemnicze skamieniałości korali, liliowców i ramienionogów. Jako jeden z pierwszych badał je polski przyrodnik Władysław Dybowski w roku 1873.

Nazwa potoczna jeziorka pochodzi od księżnej Daisy Hochberg von Pless, ostatniej właścicielki zamku Książ. Jeziorko, było jednym z miejsc wypoczynku księżnej. Upodobała sobie ten zielony zakątek do tego stopnia, że stworzyła widokową basztę z izbą myśliwską na bazie jednego z wapienników otaczających jeziorko. Ruiny tej budowli nadają miejscu charakter niezwykłej tajemniczości i nie można ich pominąć w trakcie spaceru wokół jeziorka. Warto dokładnie przyjrzeć się skarpom i poszukać na nich skamieniałości korali i liliowców. Nad brzegiem jeziora jest zagospodarowane miejsce wypoczynku.

Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku, za każdym razem wygląda inaczej choć najbardziej kolorowo jest jesienią…

Jak trafić: ze Świebodzic pieszą wędrówkę najlepiej rozpocząć koło boiska MKS Victoria przy ulicy Sportowej, szlakiem turystycznym (czerwone znaki) obok ujęcia wody i przez las dojdziemy do obrzeży Mokrzeszowa, tam należy opuścić szlak i polną drogą dojść do skraju lasu, dalej duktem leśnym łatwo odnajdziemy jeziorko po 150 m. Na powrót polecam drogę szlakiem turystycznym (znaki żółto-zielone) do obrzeży Lubiechowa i dalej malowniczą drogą wzdłuż potoku Lubiechowska Woda do Świebodzic. Całość około 9 km. Trasę można łatwo pokonać rowerem. Dla leniwych jest możliwość dojechania samochodem do Lubiechowa (pętla autobusu z Wałbrzycha) lub Mokrzeszowa (na samym końcu wsi).

Sebastian Biały

mapa_daisy

[FinalTilesGallery id=’1′]

 

 

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u