Spotkanie z Ałbeną Grabowską-Grzyb – autorką dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Z książką na walizkach”.
W tym roku już po raz 12 odbędą się Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”, a jego realizatorami są: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Miejsko – Gminna Biblioteka w Polkowicach oraz Wydawnictwa Akapit Press i Literatura. Do realizacji projektu zaproszono dziesięciu znanych autorów i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Będą to: Agnieszka Tyszka, Beata Ostrowicka, Paweł Wakuła, Katarzyna Ryrych, Romek Pawlak, Marcin Pałasz, Rafał Witek, Kazimierz Szymeczko, Joanna Zagner – Kołat i Ałbena Grabowska-Grzyb, która zagości właśnie w Świebodzicach. Rozjadą się oni po dolnośląskich bibliotekach, by już 13 czerwca zawitać do Polkowic na wielki finał.
Spotkanie z autorką planowane jest 11 czerwca od 10:30 do godz. 12:00 w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przy ul. Wolności. Specjalnie na tę okazję zaproszeni uczniowie z klas drugich i trzecich świebodzickich szkół podstawowych przygotowali krótki występ (będą śpiewać piosenkę z Książką na walizkach oraz zaprezentują autorce przygotowane przez siebie plakaty.). Nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu A to historia!. Bowiem w ramach projektu Z książką na walizkach oprócz spotkań autorskich i warsztatów przeprowadzone zostały też :Turniej Młodych Recenzentów „Przygoda tajemnica i sensacja w książce”, w którym to i młodzi świebodziczanie zdobywali nagrody oraz konkurs plastyczno-literacki A to historia!, rozstrzygnięcie którego już niebawem.
Ałbena Grabowska-Grzyb jest lekarzem neurologiem, epileptologiem o bułgarskich korzeniach. W swoim dorobku literackim posiada książki adresowane do najmłodszych odbiorców: seria książek o Julku i Mai, w których poruszany jest problem świata rzeczywistego i wirtualnego ,O małpce która spadła z drzewa, w której dotyka problemu epilepsji, a także przeznaczone dla dorosłych: Tam gdzie urodził się Orfeusz, Coraz mniej olśnień, czy ostatnio wydawaną sagę Stulecie Winnych.
Projekt „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Polkowice.
Ewa Tomczak