Czy redaktorka Gazety Świebodzic odpowie za „mowę nienawiści”? – prokuratura w Wałbrzychu prowadzi śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła dochodzenie, po artykule w Gazecie Świebodzic pt. „Radni celują w burmistrza”.

Artykuł ukazał się nieco ponad dwa miesiące temu i został zilustrowany krwawą grafiką, gdzie ofiarą „celowania radnych” padł m.in. burmistrz Świebodzic. Dochodzenie prokuratury wpisuje się w walkę z „mową nienawiści”, z której redaktorka brukowca skutecznie i często korzysta. Gazeta Świebodzic, w której burmistrz Świebodzic umieszcza płatne ze środków budżetu gminy treści, często wykorzystuje mechanizmy manipulowania informacją w celu podzielenia mieszkańców naszego miasta i eskalacji konfliktu między burmistrzem i Rada Miejską.

Prokuratura w Wałbrzychu prowadzi dochodzenie w związku z czynem ściganym kodeksem karnym z:

Art. 255. Publiczne nawoływanie do popełnienia lub pochwalanie występku lub przestępstwa skarbowego
§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 190. Groźba karalna
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 212. Zniesławienie
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ze względu na interes społeczny, czyn ścigany z oskarżenia prywatnego jakim jest zniesławienie, w tym przypadku będzie ścigany z urzędu.

O sprawie będę informował.

Komentarze

One thought on “Czy redaktorka Gazety Świebodzic odpowie za „mowę nienawiści”? – prokuratura w Wałbrzychu prowadzi śledztwo

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress