Czy sprzedażą „Sileny” zainteresuje się CBA?

Od kilku dni burmistrz Świebodzic chwali się fantastycznym projektem rozwiązującym problem ruin w centrum miasta na terenie dawnej Sileny. Czy rzeczywiście jest plan aby tam powstało osiedle?

Sprawa ma kilka wątków, które każą wziąć pod uwagę możliwość popełnienia przestępstwa. Poniżej przedstawię fakty, wnioski dosyć łatwo nasuną się same.

Szybko to idzie

Jak niedawno podano sprzedaż terenu dawnej Sileny została sfinalizowana we wrześniu, ale już w styczniu były uzgadniane przez syndyka warunki sprzedaży z M&W Invest Group III Sp. z o.o. w trybie bezprzetargowym. Doszło do tego w ten sposób, że w przepisowym terminie przetargu zorganizowanego przez syndyka masy upadłości EUROLEN Sp. z o.o. w likwidacji w upadłości nie zgłosił się żaden oferent. W miesiąc po dokonaniu zakupu firma przedstawiła wizualizację zagospodarowania terenu, to bardzo szybko – albo zrobiono to bez szczegółowych analiz albo to czysta fikcja dla zamydlenia oczu, która nigdy nie ma być zrealizowana.

Okoliczności sprzedaży

Na kilka dni przed samym przetargiem na początku roku zgłosiła się zainteresowana terenem firma – zaproponowała zakup za cenę wywoławczą z przetargu. Na dwa dni przed przed sesją Rady Miejskiej w dniu 29 stycznia 2018 r. w rozmowie telefonicznej z syndykiem otrzymałem informację, że potencjalny nabywca nie podjął jeszcze decyzji ponieważ analizuje opłacalność zakupu działki z ruinami. W dniu 31 stycznia 2018 odbyła się sesja podczas której w porządku obrad niespodziewanie znalazła się uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Strzegomskiej, Fabrycznej, Młynarskiej i Ignacego Krasickiego, obręb Śródmieście 3 w Świebodzicach. Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dla niezagospodarowanych terenów po dawnych zakładach Silena umożliwia wybudowanie tam domów wielorodzinnych z usługami. Oczywiście uchwała została przyjęta głosami radnych z Klubu Radnych Bogdana Kożuchowicza, a burmistrz tłumaczył, że ma charakter porządkowy po zawaleniu budynków… Plan zagospodarowania nie został sporządzony do dzisiaj. Po sesji na której przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nabywca wpłacił wadium w wysokości 100 tys. zł

Skąd oni wiedzą

Szybko przygotowany projekt zagospodarowania terenu zakłada wybudowanie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego oraz kilku budynków mieszkalnych ale w żaden sposób nie precyzuje kiedy i czy w ogóle te mieszkania zostaną zrealizowane. Ten projekt jest niezgodny z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, na chwilę obecną plan nie dopuszcza budowy tam żadnego sklepu wielkopowierzchniowego. Dlaczego zatem nabywca projektuje tam obiekt niezgodnie z miejscowym prawem? Czy uchwała o zmianie planu zagospodarowania została głosowana na zamówienie? Czy nabywca wie jak będzie wyglądał plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu?

Kto się kryje za M&W Invest Group III Sp. z o.o. 

Do niedawna bardzo niewiele można było powiedzieć o firmie z Warszawy, jak i dlaczego tu trafiła, kto za nią stoi. Jak się okazało pełnomocnikiem firmy w Świebodzicach jest aktualny radny ze Szczawna Zdroju – Adam Jennings, właściciel świebodzickiego Famalenu na terenie przyległym do  dawnej Sileny. Zupełnie niedawno było głośno o planowanej tam inwestycji Shopin Park, z której inwestor zrezygnował. Tak właśnie trafiła tu firma z Warszawy której strategicznym celem działalności jest budowanie obiektów, pasaży dla ogólnopolskich sieci handlowych, zintegrowanych punktów handlowych i usługowych pod wynajem. Adam Jennings jeszcze kilka lat temu włączył się w działania mające na celu uniemożliwienie budowy sklepu Kaufland w bezpośrednim sąsiedztwie (po drugiej stronie ul. Strzegomskiej) co można połączyć z dzisiejszymi działaniami jako ochronę własnych interesów.

Związki z polityką

Adam Jennings współpracuje z burmistrzem Kożuchowiczem wspierając finansowo różne działania (sponsoring). Jeszcze ciekawiej się robi gdy przyjrzymy się tutaj powiązaniom politycznym, żona Adama Jenningsa – Agnieszka, kandyduje do Rady Powiatu Wałbrzyskiego z Prawa i Sprawiedliwości tej samej partii, której członkiem od wielu lat jest Bogdan Kożuchowicz.


Komentarze

2 thoughts on “Czy sprzedażą „Sileny” zainteresuje się CBA?

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress