III Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Książu – już w najbliższy piątek

Główne atrakcje Festiwalu zostały zaplanowane na sobotę i niedzielę (15 i 16 sierpnia) ale pierwszy wykład i Uroczyste Otwarcie odbędą się w piątek, 14 sierpnia.

Wstęp na inauguracyjne wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny! Program na piątkowe popołudnie wygląda tak:

SALA BALOWA

godz. 18.00 Otwarcie Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic oraz wystawy  „Kowboje wyklęci”

godz. 18.30  Krzysztof Przepiórka i Bogdan Rowiński „Cichociemni, elita polskiej dywersji – Siły Specjalne wczoraj i dziś”

Były dowódca grupy uderzeniowej Jednostki Grom i prezes Fundacji im. Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej opowiedzą o powstaniu, historii i dokonaniach „Cichociemnych”, elitarnej i unikatowej w skali świata formacji wojskowej oraz o tym jak jej dokonania i sukcesy bojowe wpłynęły na rozwój sił specjalnych, jakie istnieją dziś we wszystkich armiach na świecie.

godz. 19.30  Projekcja filmu „My Cichociemni – Głosy żyjących” – My, Cichociemni” to zrealizowany w formule fabularyzowanego dokumentu zapis pasjonujących losów polskich żołnierzy, którzy po klęsce wrześniowej trafili do Anglii i zasilili szeregi elitarnej jednostki specjalnej – pierwowzoru dzisiejszej Jednostki Wojskowej Grom, podejmując się ryzykownych misji na terenie okupowanej Polski i biorąc udział w walkach Powstania Warszawskiego. Wypowiedzi ostatnich żyjących Cichociemnych przeplatane są unikatowymi zdjęciami dokumentalnymi i aktorskimi rekonstrukcjami. Projekcja filmu odbędzie się dzięki uprzejmości Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

W sobotę i niedzielę będzie już mnóstwo atrakcji dla „poszukiwaczy skarbów” na Dolnym Śląsku oraz miłośników historii. Szczegółowy program znajduje się tutaj:

program-iii-dolnoslaski-festiwal-tajemnicJa oczywiście zapraszam aby na festiwal wybrać się spacerkiem ze Świebodzic, mamy do dyspozycji trzy, piesze trasy: przez „Bramę Lwów” – główne wejście na teren Parku Książańskiego (vis a vis Tesco), przez „Dolinę Różaneczników” – parking przy rondzie na Pałcznicy i „Ścieżką Hochbergów” koło cisa Bolko – parking przy dawnym hotelu Bajka. Wszystkie parkingi w Świebodzicach są bezpłatne.

Sebastian Biały

 

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u