Kto kłamie na temat mieszkań komunalnych w Świebodzicach?

Budowa mieszkań komunalnych w Świebodzicach to jeden z podstawowych elementów programu wyborczego Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice.

Mówienie o tym, że radni, czy członkowie Stowarzyszenia działają na szkodę tego postulatu jest bezczelnym kłamstwem. A każdy kto twierdzi, że radni Obywatelskich Świebodzic blokują budowę mieszkań komunalnych w Świebodzicach jest kłamcą.

To właśnie po to zostały wyburzone stare budynki przy ul. Piaskowej, zaplanowano wyburzenia zdewastowanych kamienic przy Młynarskiej, brano pod uwagę działki przy ul. Granicznej i w Cierniach. I to są właściwe miejsca na lokalizację nowych budynków z mieszkaniami komunalnymi. Kolejna lokalizacja to teren przy ul. Mikulicza, który właśnie został przekształcony uchwałą o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i przygotowany do zabudowy wielorodzinnej.

Mieszkania komunalne przeznaczone są na wynajem przez gminę i z zasady powinny być jak najmniejszym obciążeniem finansowym dla miasta. O przyznaniu mieszkania komunalnego często decyduje czynnik dochodów osób, które się o nie starają. Nie znaczy to, że mają mieć niski standard – teraz nie buduje się mieszkań „o niskim standardzie” Wybudowanie drogich mieszkań, na drogim terenie jest decyzją złą. Takich mieszkań, może powstać więcej w innym miejscu i będą one mniejszym obciążeniem dla gminy, czyli nas wszystkich.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach w dniu 20 października 2020 burmistrz Paweł Ozga zaproponował zmianę przeznaczenia terenu, gdzie planowana była budowa hotelu (obiektu również bardzo pożądanego w bezpośrednim sąsiedztwie hali i basenu krytego OSiR) na teren pod budowę „bloków komunalnych”. Można przyjąć szacunkowo, że takie mieszkanie będzie co najmniej dwukrotnie droższe niż we wskazanych wcześniej lokalizacjach… Ponadto oznacza to rezygnację z budowy hotelu w tym miejscu. To plan nie do przyjęcia.

Jak pokazała niedawna przeszłość i brak votum zaufania dla burmistrza, temu „Panu” nie wolno wierzyć w to co mówi. Bez zapisów „na papierze” nie mamy żadnej pewności czy w tym miejscu rzeczywiście powstaną mieszkania komunalne. Teren jest nieuzbrojony, jego uzbrojenie będzie kosztować około 1 mln zł. Potem, uzbrojony i przekształcony teren może być wystawiony na sprzedaż i trafić w ręce dewelopera. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, ponieważ te mieszkania będą atrakcyjnie położone i będzie je można drogo sprzedać… Gminy nie będzie stać na ich zakup.

Burmistrz Ozga miał 24 miesiące na to aby powstały nowe mieszkania komunalne: w nowo wybudowanych budynkach, wyremontowane w miejskich kamienicach, kupione na rynku wtórnym czy od deweloperów budujących w naszym mieście. Rozwiązań jest wiele, wystarczy podjąć decyzję.

Radni Rady Miejskiej podjęli właściwą decyzję w/s terenu „pod hotel”, mieszkania komunalne koniecznie trzeba budować i jest na terenie Świebodzic co najmniej kilka miejsc, gdzie można to zrobić.

Mariusz Szafraniec – prezes Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice

 

Ul. Piaskowa 6, dzięki staraniom Mariusza Szafrańca wyburzono tu, stary, zdegradowany budynek (takich wyburzeń miało być więcej, burmistrz Ozga nie podejmuje działań) – jest miejsce na budowę nowych mieszkań komunalnych.

 

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 20 października, radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – mieszkania komunalne można tam budować choćby jutro…

2 thoughts on “Kto kłamie na temat mieszkań komunalnych w Świebodzicach?

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress