Niski poziom wody w „Dobromierzu”, czy Świebodzice mogą sprzedawać wodę?

Zbiornik zaporowy w Dobromierzu jest ujęciem wody pitnej dla Świebodzic, obecnie stan wody w jeziorze jest na poziomie „suchego lata”. Czy może zabraknąć wody dla Świebodzic?

Susze i bezśnieżna zima to nie jest dobry prognostyk dla zasobów wody na całym Dolnym Śląsku. Niski poziom wody jest na zbiornikach w Słupie, Mietkowie i najważniejszym dla nas – w Dobromierzu. Zima i wiosenne roztopy zazwyczaj były okazją do uzupełnienia wody w zbiornikach retencyjnych. W tym roku cięgle nie było opadów śniegu i na razie prognozy ich nie zapowiadają. Poziom wody jest podobny jak pod koniec suchego lata, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest największe.

Tymczasem na jednym ze spotkań z radnymi burmistrz rozważał możliwość zasilenia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach przez wpływy ze sprzedaży wody z ujęcia w Dobromierzu dla wałbrzyskiego osiedla Podzamcze. Na Podzamczu mieszka ok. 22 tys. osób – to tyle co w całych Świebodzicach. Co prawda, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, burmistrz Paweł Ozga zapytany wprost powiedział, że taka możliwość zaistnieje gdy będzie nadmiar wody, ale już sam pomysł wydaje się ryzykowny, wobec niestabilności lustra wody w zbiorniku. Umowy tego typu podpisuje się długofalowo i nie można ich rozwiązać natychmiastowo – konieczne są zmiany w infrastrukturze i przestawienie na nowe warunki.

8 thoughts on “Niski poziom wody w „Dobromierzu”, czy Świebodzice mogą sprzedawać wodę?

Dodaj komentarz

Jesteśmy na Facebook'u