Od kilku dni nowy prezes wodociągów, kto to taki?

Kilka dni temu został rozstrzygnięty konkurs na nowego prezesa świebodzickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Rada nadzorcza wytypowała, a burmistrz zaakceptował kandydata wybranego z 16 zgłoszonych osób. Pytanie: czy burmistrz wiedział kim jest wybrany kandydat Artur Torbus? Czy rzeczywiście z 16 kandydatów nie było lepszego?

Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, Artur Torbus, od dawna związany jest politycznie w Platformą Obywatelską i prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, wielokrotnie kandydował z powodzeniem do Rady Miejskiej w Wałbrzychu z KWW Romana Szełemeja. Dzięki politycznej zależności Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa z Rządem do roku 2015 pracował w tej agencji na stanowisku kierownika regionalnego. Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 został usunięty z ARiMR (w tej agencji znalazł obecnie „schronienie”, po przegranych wyborach w ubiegłym roku Bogdan Kożuchowicz, członek rządzącej partii PiS) i oddał mandat radnego aby objąć stanowisko kierownika w Wałbrzyskim Związku Wodociągów i Kanalizacji (prawo zabrania aby radny mógł być zatrudniony w miejskiej spółce na kierowniczym stanowisku). W 2018 Torbus po raz kolejny kandydował do Rady Miejskiej w Wałbrzychu z KWW Romana Szełemeja, tym razem bez sukcesu. Aktualnie został prezesem Związku Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach.

Gmina Świebodzice należała do WZWiK i m.in. dzięki tej przynależności spółka mogła, korzystając z Funduszy Spójności UE rozbudowywać sieć kanalizacyjną na terenach należących do gmin – członków. W 2015 roku burmistrz Kożuchowicz podjął decyzję o wystąpieniu z WZWiK. Od tego czasu ani ówczesny burmistrz Bogdan Kożuchowicz, ani były już prezes, Piotr Zalewski (prywatnie mąż dawniej minister a obecnie europosłanki Anny Zalewskiej z PiS) nie podjęli skutecznych działań w celu „rozliczenia” majątku wspólnego. To trudne zadanie będzie należało do nowego prezesa.

Zastanawiające jest w tej sytuacji, czy nie wystąpi tutaj rozbieżność interesów Gminy Świebodzice i prywatnych interesów politycznych nowego prezesa tym bardziej, że Małgorzata Langer-Torbus, radna Rady Miejskiej w Wałbrzychu z KWW Romana Szełemeja jest prywatnie żoną Atrura Torbusa…

foto: ZWiK

8 thoughts on “Od kilku dni nowy prezes wodociągów, kto to taki?

Dodaj komentarz

Jesteśmy na Facebook'u