Śmieci w górę, śmieci w dół

Nowa cena za wywóz odpadów ustalona na wniosek burbistrza Ozgi przez radnych z nim związanych, wysokości 31 zł od osoby będzie obowiązywała tylko w październiku…

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 25 sierpnia burmistrz Ozga przeforsował uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności. Stało się to w okresie wakacyjnym, kiedy część radnych przebywała poza Świebodzicami i miała utrudnioną mozliwość udziału w posiedzeniu sesji. Zresztą jakość technicznej sesji online organizowanej przez Ratusz pozostawia wiele do życzenia. Połączenia zrywają się, wielokrotnie nie można zrozumieć wypowiedzi radnych ponieważ dźwięk jest poszarpany…

Niezwłocznie po sesji do Biura Rady wpłynął wniosek złożony pzrez radnych opozycyjnych aby na najbliższej sesji powrócić do dyskusji na temat stawek i ustalić je na nowo.

Na XLIX sesji, w dniu 29 września, burmistrz Paweł Ozga (jako wnioskodawca zwołania sesji) nie zgodził się na wprowadzenie dyskusji do porządku obrad. Jego zdaniem sprawa została zamknięta, a stawka ustalona na 31 zł od osoby (jedna z najwyższych w powiecie) stała się prawem.

Innego zdania byli radni opozycyjni. Już 29 września zapowiedzieli zwołanie sesji na własny wniosek aby zmienić wygórowaną stawkę. Tak też się stało. Sesja została zwołana na 4-go października. Nowa stawka ustalona przez radnych wynosi 22 zł od osoby zadeklarowanej. To podwyżka o 2,10 zł w stosunku do poprzedniej stawki, z tym, że w miesiącu październiku obowiazuje stawka 31 zl. Informację na ten temat mieszkańcy otrzymaja pisemnie do domu. Na sesji ustalającej cenę wywozu śmiec inie było burmistrza ani prezesa świebodzickiego ZGK.

Warto tu wspomnieć, że właścieciele domów jednorodzinnych mają prawo do skorzystania z bonifikaty w wysokości 5 zł od kazdej osoby w przypadku posiadania kompostownika na posesji. Aby otrzymać bonifikatę należy złożyć stosowną korektę w deklaracji „śmieciowej”. Niestey Gmina nie promuje tej informacji, choć zachowania proekologiczne są pożądane.

Wszystkie stawki podane w artykule odnoszą się do jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress