Świat zmysłów – ekspozycja interaktywna w Świdnicy.

Do 2 lutego 2014 roku będzie trwała ekspozycja interaktywna pod nazwą „Świat zmysłów”. Ekspozycja zorganizowana została w Muzeum Kupiectwa w Świdnicy i dostępna jest bezpłatnie w godzinach otwarcia muzeum.

Do dyspozycji zwiedzających jest 49 stanowisk doświadczalnych w podziale na trzy części. O tym jak zbudowane są organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców można się dowiedzieć w części pierwszej nazwanej receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego. Modele oka i ucha wyjaśnią, jak funkcjonują narządy wzroku i słuchu. Proste doświadczenia pozwolą zrozumieć na czym polega widzenie kolorów, akomodacja oka, powidoki, granice słuchu lub słyszenie stroikowe. Właściwości dotyku będzie można sprawdzić za pomocą eksperymentów „czytania palcami” oraz wkładania klocków o określonych kształtach do opowiadających im otworów. W „Ogrodzie zapachów” przyjemnych i nieprzyjemnych widz będzie testował zmysł węchu.

Dziwne pianino, fot. G. Zygier, J. Kozina Model galki ocznej, fot. G. Zygier, J. Kozina Druga część wystawy – mono i stereo – wyjaśnia, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, np. pary oczu, zwiększają jego możliwości odbiorcze. Pierwsza grupa eksperymentów związana jest z obrazami trójwymiarowymi ukazanymi poprzez użycie anaglifów, stereopar, okularów polaryzacyjnych i migawkowych. Kolejne doświadczenia wykażą percepcyjne właściwości pary uszu, dzięki którym można ocenić kierunek z jakiego pochodzi dźwięk lub wyróżnić pojedynczy dźwięk z tła zawierającego inne dźwięki. Eksperyment związany z dotykiem uświadomi nam, że subiektywnie odczuwana temperatura dotykanego przedmiotu zależy od wielu czynników, m.in. od temperatury dłoni. Ostatnia, trzecia część wystawy – oszukać zmysły – to iluzje, jakim ulegają nasze zmysły.
Największą grupę doświadczeń stanowią złudzenia optyczne związane z różnym gradientem szarości oraz sztuką kamuflażu. Iluzje akustyczne można usłyszeć testując własny głos. Nagrywany i odtwarzany uświadomi nam, czy posiadamy słuch muzyczny. Odpowiednikiem figury niemożliwej, nieskończonych schodów Dziwne pianino, jest na wystawie „dziwne pianino”. Zadaniem widza jest tutaj odnalezienie najwyższego lub najniższego dźwięku. Ruchoma, pomalowana w pionowe linie plansza pomoże nam zrozumieć współdziałanie zmysłów wzroku i równowagi. Kolejne eksperymenty pozwalają sprawdzić czas reakcji na bodźce dźwiękowe lub wzrokowe. Ekspozycję dodatkowo uzupełniają prezentacje multimedialne pokazujące rożne wady wzroku lub iluzje optyczne.

Warto odwiedzić ekspozycję szczególnie z dziećmi w wieku szkolnym – jest to świetna okazja do eksperymentalnego uzupełnienia wiedzy. Czas zwiedzania około 1,5h.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Plakat Swiat zmyslow

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u