Bliskie spotkanie z muflonami…

Muflony są gatunkiem introdukowanym na naszym terenie i mimo wyrządzania szkód w środowisku wzbudzają wiele sympatii…

Muflony to owce górskie, związane ze skałami i stromymi zboczami, po których doskonale się poruszają i w takim siedlisku mogą uciec przed niemal każdym drapieżnikiem. W Książańskim Parku Krajobrazowym muflony powodują spore straty w uprawach rolnych, a także wyjadają bardzo cenną i rzadką roślinność naskalną. W ten sposób zniszczyły ginące, spotykane w zaledwie kilku miejscach w Polsce ciepłolubne lasy naskalne, dla których ochrony utworzono tam obszar Natura 2000. Muflony bytują również w miejscach zakładania gniazd naziemnych przez rzadkie i ginące puchacze.

Na łagodnym, płaskim terenie nie są zbyt szybkie ani wytrzymałe. Ostatnio mówi się że dużym zagrożeniem dla muflonów są wilki pojawiające się na terenie Sudetów jednak wciąż bardziej zagrażają im ludzie, wciąż są zabijane przez kłusowników, polują na nie myśliwi, a część zwierząt ginie w wyniku kolizji z samochodami.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce populacja tych dużych ssaków wynosi 1400-1600 sztuk. Na zdjęciach muflony spotkane podczas niedzielnego spaceru w masywie Trójgarbu, całkiem niedaleko od Świebodzic. Tego dnia miałem wyjątkowe szczęście, pierwsze stado liczyło około 30 sztuk – spokojnie pasło się na zboczu w lesie. Później spotkałem jeszcze dwie mniejsze grupy tych zwierząt – niestety szybko się przemieszczały przepłoszone przez ludzi… W spokojniejsze dni muflony można spotkać w rejonie przełomu Pełcznicy i Szczawnika oraz w pobliżu zamku Książ (bywa, że wieczorami podchodzą na parking przed zamkiem).

2 thoughts on “Bliskie spotkanie z muflonami…

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress