„Silena” sprzedana, czy po układzie?

Teren po dawnych zakładach Silena został z dużym prawdopodobieństwem (jeżeli oferent się wycofa straci wadium w wysokości ponad 100 tys. zł) sprzedany przez syndyka, ale czy okoliczności tej sprzedaży są całkowicie jasne i nie powinny budzić podejrzeń?
Spóźniona oferta

Jak pisałem na początku roku, syndyk masy upadłości EUROLEN Sp. z o.o. w likwidacji w upadłości próbował sprzedać teren w centrum Świebodzic w drodze przetargu, w przepisowym terminie nie zgłosił się żaden oferent. Na kilka dni przed samym przetargiem zgłosiła się jednak zainteresowana terenem firma – zaproponowała zakup za cenę wywoławczą z przetargu, jak powiedział wtedy syndyk: jeżeli oferent podtrzyma ofertę, wystąpię do sądu o zgodę na sprzedaż za kwotę wywoławczą z przetargu w trybie bezprzetargowym.

Dziwne wyczekiwanie

Na dwa dni przed przed sesją Rady Miejskiej w dniu 29 stycznia 2018 r. w rozmowie telefonicznej z syndykiem otrzymałem informację, że potencjalny nabywca nie podjął jeszcze decyzji ponieważ analizuje opłacalność zakupu działki z ruinami. W dniu 31 stycznia 2018 odbyła się sesja podczas której w porządku obrad niespodziewanie znalazła się uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Strzegomskiej, Fabrycznej, Młynarskiej i Ignacego Krasickiego, obręb Śródmieście 3 w Świebodzicach. Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dla niezagospodarowanych terenów po dawnych zakładach Silena umożliwia wybudowanie tam domów wielorodzinnych z usługami. Oczywiście uchwała została przyjęta głosami a burmistrz tłumaczył, że ma charakter porządkowy po zawaleniu budynków…

Znalazł się nabywca

Po kilku tygodniach ciszy postanowiłem zapytać syndyka co dzieje się w sprawie. Jest sukces! Nabywca się zdecydował! Sąd się zgodził, zostało wpłacone wadium w wysokości ponad 100 tys. zł, syndyk przystąpił do procedury likwidacyjnej. Nabywcą jest warszawska spółka M&W Invest Group III Sp. z o.o. Jak wynika z wpisów do KRS właściciele spółki posiadają kilka spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zajmujących się głównie handlem nieruchomościami. Inwestorzy występują pod marką MW Invest Group. Jak czytamy na stronie internetowej: Spółka MW Invest Group Polska powstała w wyniku połączenia wieloletnich partnerów biznesowych, rodzin Maćkowiak i Wujczak. Strategicznym celem działalności spółki MW Invest Group Polska jest budowanie obiektów, pasaży dla ogólnopolskich sieci handlowych, zintegrowanych punktów handlowych i usługowych pod wynajem. […] Spółka zamierza do końca 2025 r. wybudować niemal 100 obiektów handlowych o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 150.000 metrów kwadratowych. Począwszy od 2016 roku planuje otwierać ponad 10 placówek rocznie.

Pytania bez odpowiedzi

Ponieważ teren w centrum Świebodzic jest bardzo istotny dla miasta i nie jest obojętne dla jego przyszłości co się tam stanie należy postawić kilka pytań:

 • Dlaczego aktualny inwestor nie zdążył z przystąpieniem do przetargu? Czy nie po to aby wiedzieć, że będzie jedynym wyborem w przypadku sprzedaży bezprzetargowej?
 • Dlaczego inwestor zwlekał z decyzją o zakupie do czasu podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez Radę Miejską Świebodzic? Co spowodowało, że uchwała została podjęta właśnie teraz? – koszt sporządzenia planu zagospodarowania to przynajmniej kilkanaście tysięcy, które obciążą kasę gminną…
 • Jakie plany co do kupionego terenu ma inwestor, czy będzie chciał budować tam supermarket?
 • Dlaczego Urząd Gminy do tej pory nie poinformował, ani na swojej stronie internetowej, ani w swojej gazecie, że syndykowi udało się sprzedać „gruzowisko” po Silenie? Wszak sfinansowanie postępowania upadłościowego przez gminę okrzyknięto genialnym pomysłem burmistrza na miarę problemu…

Postaram się śledzić sprawę rzeczonego planu zagospodarowania przestrzennego, informacje będę podawał na bieżąco.

 

One thought on “„Silena” sprzedana, czy po układzie?

 • Piotr Tw
  21 marca 2018 o 11:25
  Permalink

  Gdyby troszkę pogrzebać w internecie zapewne znalazły by się informacje o zaszczytnej służbie założycieli tych starych rodzin Ma*ć*kowiak i W*u*j czak w ramach W$W lub co gorsza WS!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress