Cynowy sarkofag Hochbergów ze Świebodzic po renowacji technicznej

Druga z jedenastu trumien pochodzących ze świebodzickiego kościoła Św. Mikołaja poddawana jest renowacji w Pracowni Konserwacji Zabytków Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach.

Właśnie zakończył się etap renowacji technicznej sarkofagu cynowego Jana Henryka I Hochberga zmarłego w XVIII wieku. Z powierzchni zostały osunięte tlenki, jak powiedziała Pani Agnieszka Trzos, w tym momencie został zatrzymany proces niszczenia. Obecnie zdjęte są elementy zdobnicze, konserwacja estetyczna będzie wykonana najprawdopodobniej w tym roku, pod warunkiem uzyskania kolejnych środków.

Do końca renowacji wszystkich trumien droga jeszcze daleka, z pewnością prace mogły by przyspieszyć gdyby udało się udostępnić do zwiedzania kaplicę i kryptę w kościele, ale to będzie możliwe gdy będzie „coś do zobaczenia”… przynajmniej kilka sarkofagów i odrestaurowana krypta. Świebodzice zyskałyby ważną atrakcję turystyczną ściśle związaną z zamkiem Książ, który przeżywa prawdziwy „boom” na zwiedzanie. Warto aby Gmina poważnie zainteresowała się tym zabytkiem (zresztą nie tylko tym) i poczyniła kroki dla przyspieszenia prac. Jak do tej pory pieniądze były pozyskiwane głównie z Ministerstwa Kultury, nie ma zaangażowania środków unijnych, które blokują możliwość zarobkowania na odrestaurowanych dobrach. Dla szybszego udostępnienia, a w konsekwencji możliwości finansowania kolejnych prac istotne jest wykonanie w pierwszej kolejności renowacji które przyniosą jak najszybszy efekt. Ważne w tym momencie jest, że koszt renowacji trumien cynowych jest znacznie wyższy od miedzianych…

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pracowni Konserwacji Zabytków Agnieszki i Tomasza Trzosów.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress