Czy burmistrz Ozga dostanie absolutorium?

W środę sesja „absolutoryjna” Rady Miejskiej w Świebodzicach. Jeżeli burmistrz, Paweł Ozga, nie otrzyma absolutorium, zostanie otwarta droga do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic.

Sesja absolutoryjna to procedura wyrażająca zaufanie i ocenę dla działań burmistrza za ubiegły rok budżetowy oraz wyraz poparcia dla działań które znajdą odzwierciedlenie w przyszłości. Standardowy termin udzielenia absolutorium to ostatni dzień czerwca. W tym roku burmistrz Świebodzic pomimo braku jakichkolwiek przesłanek dla przesunięcia terminu wykorzystał prawo związane z epidemią COVID19 aby maksymalnie odwlec procedurę.

Na ocenę wykonanie budżetu składają się dwa elementy: zgodność z prawem – ocenia ją Regionalna Izba Obrachunkowa – najprościej rzecz ujmując, RIO sprawdza, czy zgadzają się liczby pod kątem księgowości; drugi element to ocena pod kątem wykonania założeń zadaniowych i spełnienia oczekiwań mieszkańców – tą oceną zajmuje się Komisja Rewizyjna i Rada Miejska.

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świebodzicach wykazała, że burmistrz w znacznym stopniu nie wykonał zadań zawartych w założeniach budżetu na rok 2019. Nie zostało wydane blisko 10 mln zł, które miały być przeznaczone na inwestycje, nie zostały możliwości pozyskania dotacji celowych, wiele zaplanowanych zadań nie zostało w ogóle podjętych… Wyniki pracy Komisji Rewizyjnej zostały przedstawione do ceny Regionalnej Izbie Obrachunkowej, gdzie zostały zaopiniowane pozytywnie.

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 26 sierpnia radni podejmą decyzję, czy burmistrz Paweł Ozga otrzyma wotum zaufania i absolutorium za rok 2019 – to rodzaj kontroli na organem wykonawczym jakim jest burmistrz miasta. Jeżeli burmistrz nie otrzyma absolutorium, otwarta zostanie droga do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi z funkcji gospodarza Świebodzic.

2 thoughts on “Czy burmistrz Ozga dostanie absolutorium?

    • 26 sierpnia 2020 o 10:30
      Permalink

      Piotr Budzyński jeszcze długa droga ale jak referendum to za odwołaniem całej rady bez wyjątku bo nie robią nic tylko walka o stołki ale oczywiście opozycja nie będzie miała odwagi złożyć takiego wniosku !!! Nie mogli wygrać wyborów to robią tak aby bojkotować i blokować a potem nie dać absolutorium Władza Władza Władza do normalnej roboty a funkcja radnego w 100% społeczna bez diet i to by pokazało kto co robi dla miasta

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u