Droga S5 ma być gotowa za osiem lat!

Pod koniec listopada odbyło się spotkanie z mieszkańcami zainteresowanych gmin przedstawiające wyniki konsultacji społecznych i ich wpływu na zmiany w projekcie drogi ekspresowej S5.

Droga S5 będzie przebiegała od by-passu A4 pod Wrocławiem do węzła z S3 pod Bolkowem. W okolicach Świebodzic powstaną trzy węzły komunikacyjne – pierwszy dedykowany dla Świebodzic w okolicy Lasu Grochotowskiego na szosie strzegomskiej, – drugi dla Wałbrzycha między Milikowicami i Cierniami Dolnymi (zostanie wybudowana droga łącznikowa do drogi krajowej DK 35 między Mokrzeszowem i Świebodzicami) i trzeci w Serwinowie koło Dobromierza.

Dla Świebodziczan najważniejszy będzie węzeł pod Grochotowem, zapewni łatwy dojazd do terenów znajdujących się przy północnej granicy gminy i może być przyczynkiem dla lokalizacji tam dużej inwestycji przemysłowej lub logistycznej (w tym kontekście budowa biometanowni, dla której pełne wsparcie deklarował burmistrz Świebodzic, mogłaby jedynie zaszkodzić). Nowa droga skróci czas dojazdu do Wrocławia o ok 30 minut czyli także na Górny Śląsk, do Warszawy czy Poznania… Do Świnoujścia, całą trasę pokonamy drogami ekspresowymi…

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostatecznie odrzuciła postulaty niektórych mieszkańców Cierni, aby odsunąć ścieżkę ekspresówki za las Grochotowski. W tej sytuacji najbliższe zabudowania będą w odległości co najmniej 270 m w linii prostej. Jak zapewnia GDKiA, w krytycznych miejscach mają zostać ustawione ekrany dźwiękochłonne. Do obowiązku włodarzy gminy Świebodzice będzie należało zadbanie aby ruch tranzytowy do Wałbrzycha nie odbywał się przez węzły w Serwinowie i pod Grochotowem przez centrum Świebodzic.

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u