Kładka w cenie domu! – za gminne pieniądze…

Trochę trzeba poszukać, ale za 350 tys. zł można kupić dom jednorodzinny, a na pewno w zabudowie szeregowej… Właśnie tyle gmina zapłaciła za prostą konstrukcję ze stali i plastiku – kładkę na rzece Pełcznica.

Kilka dni temu na miejskiej stronie internetowej pojawił się komunikat o oddaniu do użytku kładki na Pełcznicy przy moście na ul. Strzegomskiej. Ta lokalizacja wzbudziła moje zaciekawienie, bo w mojej ocenie w gorszym stanie jest kładka łącząca ul. Łączną z ul. Piaskową i to ona powinna być wyremontowana wcześnie… Kładka przez rzekę to prosta konstrukcja, trochę stali i desek (z tworzywa sztucznego) nie wymaga przyłączy, zaawansowanej technologii i zbyt szerokiej wiedzy budowlanej. Remont polegał na wymianie starej kładki na nową, dojścia i przyczółki pozostały bez zmian…

Kładka droga jak dom!

Koszt remontu kładki w Świebodzicach to 349 327,87 zł w 100% ze środków gminnych, przy czym oszacowanie przed przetargowe wynosiło 236.070,47 zł. Za kładkę zapłacono tyle co za dom jednorodzinny! Przy czym przekroczono oszacowanie o 115 tys. zł. Zlecenie wykonała firma ze Świebodzic PW Stańczyk Spółka Jawna.

Czy oferta w przetargu była korzystna?

Oferta złożona przez jedynego oferenta przekroczyła zakładany budżet o blisko 50% szacunków. To bardzo dużo. Przekroczenie kwoty, choćby o złotówkę, może być powodem dla unieważnienia przetargu i rozpisania go na nowo. W koniecznych sytuacjach, burmistrz ma prawo przyjąć ofertę przekraczającą oszacowanie, ale czy w tym przypadku było uzasadnienie dla takiego działania?

Wydaje się, że kładka była normalnie użytkowana i nic nie wskazywało aby była konieczność jej remontu w trybie natychmiastowym. Z pewnością jakieś uzasadnienie jest i postaram się do niego dotrzeć. Jeżeli nie ma, to można było nie spieszyć się i spokojnie rozpisać przetarg jeszcze raz. Czy w Świebodzicach nie ma pilnych wydatków?

15 thoughts on “Kładka w cenie domu! – za gminne pieniądze…

Dodaj komentarz

Jesteśmy na Facebook'u