Projekt kulturalno-edukacyjny „Teatr w szkole, szkoła w teatrze” w świebodzickim LO trwa!

Po udanym teatralnie 1. semestrze, w którym świebodziccy licealiści uczestniczyli w 10 spektaklach repertuarowych i 4 premierach „Szaniawskiego” w Wałbrzychu, a spektakle obejrzało ok 140 uczniów, przystępujemy do drugiej części szkolnego projektu, który będzie obejmował głębsze relacje teatralno-twórcze, polegające m.in. na spotkaniach z twórcami teatru – aktorami, reżyserami, realizatorami spektakli, zwiedzaniu wszystkich przestrzeni teatru i podglądaniu pracy tej instytucji, zapraszaniu do szkoły pedagoga teatru i innych działaniach okołoteatralnych (np. warsztaty z aktorami, próby własnych przedstawień, udział w konkursie na recenzję i plakat teatralny).

Dodatkową atrakcją będzie kameralny spektakl „Pani Bovary”, zagrany specjalnie dla grupy humanistów z 2. klasy, którzy skonfrontują swoją interpretację słynnej powieści Flauberta ze sceniczną realizacją M. Podstawnego i D. Furmaniuk. Już w piątek, 20.01., zainaugurowaliśmy 2. część projektu. 30 osób z klasy 1c wraz z ambasadorką teatru i kilkorgiem zainteresowanych Rodziców ( co cieszy szczególnie) uczestniczyło w spotkaniu z panią pedagog teatru- Renatą Ambrożak, która przygotowała nas do odbioru spektaklu „Antygona” w reżyserii Jakuba Cermaka. Po spektaklu zaproszono nas na rozmowę z odtwórcami głównych ról- Ireną Sierakowską i Piotrem Czarneckim, którzy w zajmujący sposób mówili o swojej pracy nad rolą, odbiorze i rozumieniu postaci, budowaniu jej w oparciu o tekst, własne obserwacje i spojrzeniu na antyczne archetypy przez pryzmat ich współczesnych realizacji i wcieleń. Moderatorką spotkania była wspomniana pani pedagog teatru, którą zaprosiliśmy do naszej szkoły już w przyszłym tygodniu na lekcję poświęconą interpretacji obejrzanej sztuki. Również w tym semestrze ogłoszony został szkolny konkurs na plakat lub recenzję teatralną spektaklu obejrzanego w roku szkolnym 2022/2023 , współorganizowany z zaprzyjaźnionym „Szaniawskim”, który tradycyjnie funduje atrakcyjne nagrody.
Zapraszam do udziału w konkursie i dalszej części projektu… czyli jak zwykle – zapraszam Was do teatru – ambasadorka „Szaniawskiego”- Ewa Grochowska

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u