Solidarni z Ukrainą

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Gesty wsparcia, protesty, wyrażenie poparcia są ważne, jednak uciekinierzy przed wojną oraz obrońcy ojczyzny potrzebują czegoś więcej. pomocy materialnej…

Konkretną pomoc można podzielić na dwa rodzaje, dla tych, którzy zdecydowali się zostać i bronić ojczyzny albo nie mają jak uciec z terenów objętych wojną oraz uchodźców – tych którzy potrzebują pomocy po ucieczce do Polski.

Jeżeli chcesz pomóc, bardzo ważne jest, żeby dowiedzieć się jakie są potrzeby i co możesz zrobić sam, a co należy pozostawić organizacjom, które potrafią dokonać zakupów na specjalnych warunkach i dostarczyć towary partnerom do dystrybucji. Zdecydowanie efektywniejsze jest kupowanie towarów w hurtowniach po niższych cenach i bliżej punktów przekazania – można kupić więcej i ograniczyć koszty logistyki.

Bardzo ważna jest pomoc lokalna, dla osób, które znalazły się na naszym terenie. Często uchodźcy nie mają wielu potrzebnych rzeczy dla zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych, spakowali się szybko, często są to kobiety z dziećmi. Tutaj potrzebna jest sprawna koordynacja zaopatrzenia na małą skalę i w tym przypadku można przekazać konkretne rzeczy czy pomoc niematerialną. W Świebodzicach wsparcie koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej LINK. Na Facebooku została też utworzona grupa, gdzie można bardzo szybko uzyskać konkretną pomoc Świebodzice dla Ukrainy LINK.

Aby pomóc Ukraińcom przebywającym w Ukrainie, najskuteczniejsze będzie przekazywanie pieniędzy. Jest wile organizacji, które specjalizują się w różnego rodzaju pomocy od humanitarnej po wojskową i to za ich pośrednictwem najlepiej pomagać – znają potrzeby i wiedza jak je zabezpieczyć. Poniżej linki do stron organizacji pomocowych

Lista organizacji prowadzących w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy:

Polska Akcja Humanitarna;

Polski Czerwony Krzyż;

Pracodawcy RP;

Ukraiński Dom w Warszawie;

Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam;

Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam;

Fundacja Siepomaga.pl;

Fundacja Siepomaga.pl – Pomoc dla Vasyla i jego rodziny;

Fundacja Dobra Fabryka;

Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie;

Fundacja Otwarty Dialog;

Fundacja Gdańska;

Fundacja HumanDoc;

SOS Wioski Dziecięce;

Fundacja Świętego Mikołaja;

Unicef Polska;

Polska Misja Medyczna;

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza;

Caritas;

Fundacja Nasz Wybór;

Warto Razem;

Fundacja Dobrych Inicjatyw.

Fundacja Avalon;

Fundacja Zbieramy Razem;

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy;

Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp;

Fundacja Dr Clown;

Fundacja Między Niebem a Ziemią;

– Fundacja ICAD.

Lista ukraińskich organizacji przyjmujących wsparcie finansowe:

Army SOS;

Come back alive;

Razom for Ukraine;

Skrzydła Feniksa;

Szpitalnicy;

Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek;

Vostok SOS;

Voices of Children.

Dodaj komentarz

Jesteśmy na Facebook'u