W Świebodzicach nie ma zgody na kredyty, dopóki samorząd nie będzie jawny i pieniądze nie będą wydawane rozsądnie…

Mimo próśb, błagań i gróźb burmistrza Ozgi, radni Rady Miejskiej w Świebodzicach nie wyrazili zgody na zaciągnięcie kredytu w wysokości 5,6 mln zł.

To druga próba przeforsowania uprawnień do zaciągnięcia kredytu w ciągu półtora miesiąca (poprzednia dotyczyła kredytu na przepłacony przetarg, więcej na temat TUTAJ). Druga próba bez jakiejkolwiek próby osiągnięcia porozumienia z Radą Miejską, w której Ozga ma tylko czterech radnych ślepo wspierających jego wątpliwe decyzje.

Burmistrz Świebodzic nie odpowiadał na pytania radnych dotyczące zarządzania finansami gminy, nie był w stanie przekonać radnych do swojej decyzji prośbami, błaganiami i straszeniem. Pojawiły się słowa, że nie będzie pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, na diety dla radnych, że gmina nie będzie regulowała faktur za wykonane usługi – w zasadzie, 1 czerwca (7 miesięcy przed końcem roku!) gmina może przestać funkcjonować… Te oczywiste bzdury miały wywrzeć presję na Radę.

Paweł Ozga wielokrotnie wypowiadał się niemerytorycznie, obrażał radnych odnosząc się do ich cech osobowych, wyglądu czy możliwości zrozumienia sytuacji. Powiedział też, że już nie ma ochoty rozmawiać z radnymi i będzie trwał do końca kadencji w oczekiwaniu na ocenę przez mieszkańców podczas wyborów.

Sytuacja na sesji nie przeszkodziła burmistrzowi aby w trakcie 10 minutowej przerwy w obradach pojechać do parku miejskiego „pofotografować” się na imprezie z okazji Dnia Dziecka…

Całe przedstawienie „sąsiaduje” z ujawnionymi niedawno w oświadczeniach majątkowych wynagrodzeniami i podwyżkami niespotykanej skali dla wysokich urzędników z bliskiego otoczenia burmistrza:

  • sekretarz miasta, Sabina Cebula w 2022 otrzymała z kasy gminy 245.260,49 zł
  • zastępca burmistrza, Tobiasz Wysoczański – w 2022 roku 239.192,76 zł (wzrost vs. 2021 o 60%)
  • prezes ZGK, Sławomir Sprawka – w 2022 roku 186.846 zł (wzrost o 57%)
  • prezes OSiR, Jarosław Piziński w 2022 otrzymał z kasy gminy 191.536,35 zł
  • prezes ZWiK, Grzegorz Cabanek (kuzyn burmistrza) w 2022 otrzymał z kasy gminy 220.461,45 zł

Demokracja jest sztuką kompromisu i poszukiwania większości dla poparcia swoich decyzji. Paweł Ozga nie szuka porozumienia, szkodzi gminie i ma tylko jeden cel… Najprawdopodobniej do końca kadencji zobaczymy jeszcze nie raz przykłady drążenia kasy gminy, a próby zadłużenia będą pojawiały się na każdej sesji Rady Miejskiej. Wiele zależy od radnych kontrolujących poczynania burmistrza.

 

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u