Burmistrz złożył wniosek o zwołanie sesji Rady Miejskiej – głupota czy brak wyobraźni?

W najbliższa środę ma odbyć się XXVIII sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach, w porządku obrad jest projekt jednej uchwał.

Początkowo w porządku obrad znalazły się projekty dwóch uchwał:

  • Zmian w uchwale w sprawie udzielenia dopłaty do ceny za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

Projekt tej uchwały był opiniowany przez Komisję przed sesją 12 marca i na tej sesji miał być procedowany. Z niewiadomych przyczyn został zdjęty z porządku przez wnioskodawcę, czyli burmistrza. Uchwała, która ma zostać poprawiona, została podjęta w dniu 7 listopada 2019 r. – skoro przez tyle miesięcy nie było presji aby wprowadzić poprawkę to dlaczego nagle stało się to takie pilne?

  • W sprawie zwiększenia wynagrodzenia dla członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ten projekt uchwały został wycofany jak tylko pojawiły się głosy krytyki. MKRPA nie pracuje ze względu na epidemię koronawirusa do odwołania, a wynagrodzenia wypłacane są na podstawie listy obecności.

Pytanie czy w obecnej sytuacji epidemicznej o to czy zwołanie sesji jest głupotą wcale nie jest takie bezzasadne. Projekt uchwały nie ma nic wspólnego z pozyskaniem zewnętrznych środków, czy przesunięciami w budżecie na zabezpieczenie przed zakażeniami i walkę z epidemią – to w tej chwili sprawa najważniejsza. W Świebodzicach są potwierdzone przypadki zakażeń i znajdują się osoby w kwarantannie, które na pewno miały kontakt z zakażonymi. Wśród radnych, wiele osób jest w wieku około emerytalnym – te osoby są szczególnie narażone na skutki zarażenia. Czy warto ryzykować? Każdy ogranicza na własna rękę liczbę kontaktów mogących doprowadzić do zakażenia, uniknąć w 100 % się tego nie da, czy nie jest głupotą narażać radnych oraz pracowników Urzędu Miejskiego, ich rodziny, i osoby z którymi kontaktują się w pracy?

Przewodnicząca Rady Miejskiej jest zobligowana do zwołania sesji na wniosek burmistrza. Jedynie burmistrz może odwołać sesję Rady Miejskiej jako wnioskodawca. Przewodnicząca Halina Mądra jest pracownikiem Sanepid-u w Wałbrzychu i sytuację epidemiczna zna najlepiej, wystosowała w tej sprawie pismo do burmistrza:

Odpowiedź burmistrza:

Jak czytamy: burmistrz zapewnia dla każdego maseczki i płyn do dezynfekcji rąk. Czy to wystarczy? A może warto te maseczki przekazać osobom które MUSZĄ kontaktować się z potencjalnie zakażonymi?

 

 

 

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u