Ceny wody i ścieków do góry… Miało być „po cichu”…

Od 5 stycznia w Świebodzicach obowiązują nowe, wyższe taryfy za wodę i ścieki. 11 stycznia odbyła się sesja Rady Miejskiej, burmistrz nie raczył poinformować o podwyżkach mieszkańców ani radnych choć widział o tym już w grudniu ubiegłego roku.

To bardzo ważna informacja dla mieszkańców, cena za wodę wzrasta z kwoty 5,38 zł/m3 na 6,29 zł/m3, cena za odbiór ścieków z kwoty 8,56 zł/m3 na 10,46 zł/m3, ponieważ w większości przypadków ceny końcowe są wynikiem sumy tych wartości to przeciętnie wzrost ceny za wodę mieszkańcy odczują w wysokości 2,78 zł/m3.

Cena wody i ścieków jest ustalana na wniosek Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Taki wniosek został złożony przez Świebodzicki ZWiK 13 listopada 2023 roku. ZWiK jako spółka miejska (gmina jest właścicielem w 100%) musi działać za wiedzą i w porozumieniu z burmistrzem Pawłem Ozgą… Zarówno informacja o złożeniu wniosku do PGW Wody Polskie i podwyżce cen nie były przekazane na sesjach Rady Miejskiej, internetowej stronie miejskie, nie było takiej informacji również na stronie ZWiK. „Po ciuchu” został jedynie zmieniony cennik ZWiK…

Za 11 tygodni odbędą się wybory samorządowe, Świebodziczanie będą wybierać (nowego?) burmistrza na kolejną kadencję. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z punktów programu wyborczego Pawła Ozgi było nie tylko nie podnoszenie ceny za wodę i ścieki, ale wręcz jej obniżenie… Aktualna podwyżka jest trzecia, od początku kadencji Ozgi.

Informacja o podwyżce jest z pewnością niekorzystna w kontekście nadchodzących wyborów, jednak po raz kolejny dowodzi, że samorząd w Świebodzicach nie jest jawny – niewygodne fakty są zatajane przed opinia publiczną, mieszkańcy i radni są stawiani przed faktami dokonanymi.

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u