Jakie buty outdoorowe wybrać? Czym się kierować?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dobrze dobrane obuwie chroni stopę przed urazami czy wilgocią, a szczególnie jest ono ważne podczas pieszych wędrówek po lesie i górach. Młodszym i starszym przydadzą się buty outdoorowe na takie wycieczki, ale ważne jest, by dobrać je odpowiednio do tras, które się pokonuje i pory roku. Co jest zatem ważne podczas wyboru tego rodzaju obuwia?

Buty outdoorowe na spacery po lesie i w góry

Buty trekkingowe są specjalnie zaprojektowane, by stopa podczas bardziej wymagających tras była wypoczęta i się nie pociła. Są one przeznaczone do pieszych wędrówek po nierównym terenie, ale też i podczas spacerów po mieście będą dobrym wyborem. Mogą być one wykonane z materiałów syntetycznych lub ze skóry, a w wielu modelach stosowane są membrany, których zadaniem jest ochrona stopy przed wilgocią i zapewnienie jej odpowiedniej wentylacji.

Główną zaletą tego typu obuwia jest wygoda podczas wielogodzinnego chodzenia, ale ta zależna jest przede wszystkim od dobrze dobranego rozmiaru. Jest to niezwykle ważne w przypadku butów trekkingowych, w których spędza się czasami nawet kilka godzin, chodząc po górskich szlakach. Dlatego najważniejszym aspektem podczas zakupu powinien być komfort i funkcjonalność, a nie estetyka. Choć wygląd oczywiście też ma znaczenie.

Wysokie czy niskie buty outdoorowe – które wybrać?

Wybierając buty outdoorowe, na początku warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będą wysokie, czy niskie modele. Choć wysokie buty kojarzą się większości z zimową porą, to w przypadku butów trekkingowych nie jest to regułą. Szczególnie jeśli zamierzasz wędrować wysokimi partiami gór, to nawet w lecie włóż wysokie obuwie, by chronić kostkę, a także ścięgna. Zapewniają one doskonałą stabilizację stopy, a także chronią przed błotem czy śniegiem, który nawet pod koniec lata może zalegać na zboczach górskich.

Niskie obuwie górskie idealnie nadaje się do wędrówek po leśnych ścieżkach i niższych partiach gór. To również świetny wybór na dłuższe spacery po parku i mieście, a z racji tego, że są lżejsze, to nie obciążają stopy i zapewniają jej odpowiedni komfort nawet podczas długich wypraw. Wybór wysokości cholewki zatem musisz dopasować do trudności tras i warunków, w jakich będziesz nosić buty.

Jak dobrać idealne obuwie trekkingowe?

Wybierając buty outdoorowe, pomyśl, jak często będziesz ich używać i gdzie będziesz w nich chodzić. Podczas dłuższych i bardziej wymagających tras, sprawdzą się wysokie modele z membraną. Będą one też odpowiednie w czasie deszczu i w zimie, ale i w lecie stopa będzie oddychać. Warto zwrócić uwagę na podeszwę, która odpowiada za amortyzację podczas marszu. Twarda podeszwa sprawdzi się w górach, a cienka i elastyczna będzie odpowiednia podczas wyprawy po lesie czy parku. Tego typu obuwie powinno być też dopasowane do rodzaju aktywności.

Co to dokładnie oznacza? Mianowicie przy szybkim marszu maksymalny komfort chodzenia zapewnią niskie buty. Jeśli lubisz się wspinać, to postaw na podejściówki, a w trudnych warunkach sprawdzą się klasyczne buty wysokogórskie. Pamiętaj też, by dobrać odpowiedni rozmiar, a więc nie przymierzaj butów, gdy stopa jest wypoczęta. Jeśli jednak nie masz innego wyboru, to wybierz obuwie o rozmiar większe, by móc włożyć grubszą skarpetę i czuć komfort, nawet gdy stopa trochę opuchnie po wielogodzinnej wędrówce.

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u