Odbyło się spotkanie: „Bariery w rozwoju organizacji pozarządowych. Finanse. Prawo. Polityka państwa i samorządów lokalnych”

Wczoraj (11 września), w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbyło się otwarte spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych. W Świebodzicach gościli przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń z Wałbrzycha, Walimia, Głuszycy, Boguszowa Gorców, Świdnicy, Strzegomia i Świebodzic.

Niejasność i skomplikowanie przepisów prawa, w przypadku pozyskiwania środków na działanie – niska świadomość społeczna finansowania organizacji pozarządowych, zawłaszczanie przez samorządy obszarów działania w sferze społecznej, niska aktywność społeczna obywateli, to niektóre z problemów z jakimi borykają się organizacje pozarządowe. Na ten temat w pierwszej części spotkania wypowiadał się Waldemar Weihs, Prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Iwona Nowińska z Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, która współpracuje m.in. z organizacjami senioralnymi oraz parafialnymi, doradzała m.in. gdzie szukać źródeł finansowania projektów.

Na spotkanie przybyła również przedstawicielka UM w Wałbrzychu, pani Bogusława Czupryn na co dzień zajmująca się współpracą urzędu z organizacjami pozarządowymi. Niestety mimo zaproszenia, nie było nikogo ze świebodzickich władz samorządowych – wygląda na to, że problemy i ich rozwiązywanie, o których była mowa, nie leżą w zakresie zainteresowania obecnych włodarzy miasta…

Spotkanie trwało około 2 godzin, było zorganizowane przez stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice, poprowadził je prezes stowarzyszenia Ireneusz Zyska, udział wzięło około pięćdziesięciu gości.


_EB_8109

_EB_8114

_EB_8132

_EB_8144

_EB_8155

_EB_8165

_EB_8167

_EB_8180

_EB_8195

_EB_8203

 

7 thoughts on “Odbyło się spotkanie: „Bariery w rozwoju organizacji pozarządowych. Finanse. Prawo. Polityka państwa i samorządów lokalnych”

 • 12 września 2014 o 21:45
  Permalink

  Chcialoby się teraz zadać pytanie, łatwo zaprosić pozarządowe organizacje? duze zainteresowanie organizacji swiebodzickich? Widac, ze nie jest to łatwe zadanie, moze teraz czlonkowie beda miec inna wiecej zrozumienia, trudny target, niewdzięczny, roszczeniowy, wiedza nie jest w cenie.

  • 13 września 2014 o 06:57
   Permalink

   Ile jest reprezentantow z ilu swiebodzickich organizacji, odpowiedz 2 organizacje, słownie dwie: t. Obywatelskie i st. Na rzecz pomocy. Komentarzy nie potrzeba i tym optymistycznym akcentem zakonczmy „ambitny” temat bariery w organizacjach. W swiebodzickich organizacjach brak barier, one od wielu lat mają się tu dobrze :).

   • 13 września 2014 o 10:42
    Permalink

    A jest podobno ok 30. Oznacza to że mają się nieźle, lub nie chcą mieć do czynienia z takimi Stowarzyszami. Klapa dzieci, klapa.

  • 13 września 2014 o 21:11
   Permalink

   za cholercię jaśnistą nie kumam o co tym ludziom chodzi i kto to ten Pan Prezes Zyska? Rozumiem, że kandydat na burmistrza, ale z czym do ludzi, kto to taki w ogóle. Ja pierwsze słyszę………………. no może od jakiegoś miesiąca coś mi się obiło….

 • 12 września 2014 o 21:34
  Permalink

  Może jak większość – wie, że ma do czynienia z osobami o poziomie mściwości zdecydowanie powyżej średniej.
  A nie kole Pani to, że poglądy prezesa są dokładnie na przeciwnym biegunie niż Pani poglądy i prędzej czy później on tego nie zniesie? A to oznacza bolesny out…….
  Wie Pani – ideologia, kościół, prawica, tradycyjne wartości……………

 • 12 września 2014 o 13:39
  Permalink

  A prosze wytłumaczyć nam panie kandydacie na radnego po co i z jakiej okazji ktoś z urzędu naszego ma uwiarygadniaś wyborcze spotkanie pana Zyski i stowarzyszy obudzonych i pobudzonych do działania tuż przed wyborami?
  A, i stowaszyszka Ewa nie była zainteresowana? Gości było ze 40.
  Bawcie sie dalej.

  • 12 września 2014 o 16:12
   Permalink

   S towarzyszka Ewa była. Ktoś widać „zaliczył” tylko początek 🙂 A czemu tak tylko „partyjniak”. „Czyżby „partyjniak wstydził się tego co pisze ? 🙂

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress