Ambasadorzy Wałbrzycha 2018

W minioną sobotę po raz siódmy przedstawiono ambasadorów Wałbrzycha, ten sposób promocji miasta trwa od 2012 roku.

Podczas gali na zamku Książ do grona ambasadorów Wałbrzycha dołączyła kolejna trójka: aktor i piosenkarz Jacek Bończyk, dziennikarz Tomasz Kubat oraz kierowca rajdowy Jerzy Mazur.

Jacek Bończyk urodzony w Wałbrzychu artysta o wielu twarzach i wielu talentach: nie tylko aktor teatralny i filmowy, ale także reżyser i scenarzysta spektakli muzycznych, piosenkarz, autor tekstów piosenek i librecista. Wokalista oraz gitarzysta dwóch formacji rockowych: „Bończyk/Krzywański” oraz „Nowe Sytuacje”.

Od ponad 20 lat chętnie udziela głosu w dubbingu – mogliśmy go usłyszeć w takich bajkach jak między innymi Księżniczka Łabędzi, Scooby Doo, Kot Prot czy Chojrak Tchórzliwy Pies. Profesja ta wymaga naprawdę wyjątkowych umiejętności, jak sam  mówi „Aktor dubbingowy musi być zawsze gotowy i mieć w sobie permanentnie wariata (…) nas nie widać, tę energię musimy przekazać głosem” . W zeszłym roku tej energii użyczył Świecznikowi w polskiej wersji disnejowskiego filmu „Piękna i Bestia.”

To niemożliwe, żeby wymienić choć część z osiągnięć Jacka Bończyka, który jest „ciągle w podróży” i ciągle tworzy coś nowego. Gra w warszawskich teatrach, reżyseruje spektakle i koncertuje w całej Polsce. W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, którego uważa za swojego Mistrza. Od 2016 r. wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Ostatnio, jesienią 2017 roku, wyreżyserował polską prapremierę musicalu „Jak odnieść sukces w biznesie zanadto się nie wysilając” – czy się wysilał czy nie, wie co mówi, bo sukces odniósł na pewno. Jacek Bończyk. – Ambasador Wałbrzycha

Jerzy Mazur to urodzony w Wałbrzychu kierowca rajdowy i wyścigowy. Wielokrotny reprezentant Polski i Mistrz Sportu. Już na początku kariery mógł się poszczycić zwycięstwami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski w najliczniejszej klasie markowej Fiat 126p., w której startowało 130 zawodników z czego tylko 36 najszybszych w wyścigu finałowym – To był mój największy sukces, wygraliśmy startując z ostatniego pola, czego nikt wcześniej nie dokonał. Do tego koślawym maluchem złożonym ze skasowanego nadwozia. Pokonałem nim najlepszych kierowców w Polsce – opowiada.  Kolejnym jego dużym osiągnięciem było zajęcie 3 miejsca w wyścigu formuły Easter na torze Hungaroring w 1986 r.

Dwa lata później jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż- Dakar, legendarnej, najdłuższej edycji w historii, w której zginęło najwięcej osób. „Zgłoszono 850 pojazdów, wystartowało 603, ukończyło 151. Jechaliśmy bez wizy, z małą ilością pieniędzy, ale za to z dużą ilością części zamiennych, które ważyły 2,5 tony bo fabryki nie było stać na wysłanie serwisu. Byliśmy zdani sami na siebie” – wyznaje. Polską ciężarówką marki Star, słabszą o 1000 koni od najszybszej, uzyskał 15 miejsce w wyścigu.

Swoją pasję motoryzacyjną „ przekuł” w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, jedyne takie na Świecie, które znajduje się w Wałbrzychu, na terenie dawnego szybu „Teresa”. W Muzeum możemy obejrzeć niezwykłe eksponaty w tym Dakarowego Stara 266 Turbo, którym pokonał trasę X Rajdu Paryż – Dakar. W tym roku obchodzimy 30 Rocznicę Startu Jerzego Mazura w tym wyścigu – gratulujemy. Jerzy Mazur – Ambasador Wałbrzycha

Tomasz Kubat -Wałbrzyszanin choć urodzony w piątek 13-ego, to jednak pod szczęśliwą gwiazdą. Syn górnika rud miedzi, wnuk górnika węgla kamiennego, który od zawsze marzył by zostać dziennikarzem i spełnił to marzenie tak szybko, że… sam był zaskoczony.

Na początku związał się z radiem: w pierwszym roku prowadził własne audycje w Katolickim Radiu Legnica, a następne 8 lat poświęcił Radiu Zet i pracy reporterskiej i to przez duże R. Relacje nadawał bowiem m.in. z Prisztiny podczas wojny na Bałkanach, ze strefy Gazy podczas drugiej Intifady, z Islamabadu w Pakistanie przed atakiem aliantów na Talibów oraz z Wadowic …po słynnym kazaniu o kremówkach.

W następnych latach porzucił radio na rzecz telewizji – od 2002 roku reporter TVN programu UWAGA! gdzie codziennością były niebezpieczne interwencje oraz pomaganie tym, którym nikt nie chciał pomóc. Równocześnie Tomasz Kubat został wsparciem dla Marcina Wrony, dla którego produkował program „Pod napięciem”. Potem był producentem m.in. talkshow „Dwururka” oraz przez trzy lata programu „Teraz My” Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego. Kolejnym wyzwaniem i powrotem do korzeni okazało się  prowadzenie UWAGI! – obecnie najlepszego magazynu reporterskiego TVN. Nie jest to zadanie łatwe, ale bardzo ważne. Jak sam mówi „Mamy do czynienia z największymi ludzkimi emocjami i dramatami. Staramy się pomoc nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych, często jesteśmy ostatnią deską ratunku….” Tomasz Kubat – Ambasador Wałbrzycha 2018

Gala to również coroczna aukcja charytatywna, w tym roku licytowano na rzecz czworga dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowa zbiórka odbyła się na odbudowę strawionego przez pożar kilka dni temu zabytkowego Zakładu Przyrodo-Leczniczego w Szczawnie Zdroju. Oprawą artystyczną w tym roku zajął się Stanisław Sojka…

opracowano na podstawie materiałów nadesłanych, foto organizatora

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u