Burmistrz Ozga wykorzystuje upoważnienia na pomoc dla Ukraińców, aby zorganizować Dni Świebodzic!

Na Dni Świebodzic w 2022 roku burmistrz Paweł Ozga nie zabezpieczył środków w budżecie. Na jednej z sesji Rady Miejskiej powiedział wprost – w tym roku nie planuję organizacji tej imprezy… 29 lipca nastąpiła zmiana decyzji – burmistrz zabezpieczył 100 tys. zł, wykorzystując uprawnienia do dokonywania zmian w budżecie Gminy Świebodzice związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w ich kraju.

Od wiosny bieżącego roku, w przestrzeni publicznej, wielokrotnie pojawiały się pytania i tradycyjne święto Świebodzic. Dwa lata pandemii COVID spowodowały ogromne wyczekiwanie, widoczne to było w komentarzach w mediach społecznościowych, pojawił się plakat ośmieszający politykę public relations obecnego burmistrza… W związku ze „zluzowaniem” obostrzeń związanych z pandemia COVID w wielu sąsiednich gminach odbyło się i ciągle odbywa bardzo dużo imprez kulturalnych o charakterze masowym, Świebodzice są czarną plamą na mapie koncertowych eventów.

Najwyraźniej pod wpływem presji społecznej (na tym punkcie burmistrz Ozga jest szczególnie wyczulony – każdą krytykę traktuje jak zniewagę i twierdzi, że to hejt…), burmistrz postanowił ratować niepopularną decyzję w kwestii Dni Świebodzic. 29 Lipca b.r. Ozga wydał zarządzenie, aby na podstawie uchwały nr LIX/341/2022 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 26 kwietnia 2022 r. w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta do dokonywania zmian w budżecie Gminy Świebodzice związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym rozwiązać 100 tys. zł z ogólnej rezerwy budżetowej na zorganizowanie imprezy miejskiej o charakterze masowym pod nazwą „Dni Świebodzic”, termin na razie nie jest znany. Zarządzenie wydanie jest jednoosobową decyzją Pawła Ozgi. W tym samym dokumencie znajdujemy zapis, że przesuwa się plan na wydatki związane z zakupem środków czystości dla obywateli Ukrainy kwota 4 (słownie: czterech) tys. zł.

Rezerwa ogólna w budżecie ma charakter obowiązkowy, tworzona jest w celu sfinansowania wydatków nieprzewidzianych w uchwale budżetowej – wywołanych zdarzeniami losowymi. Wojna w Ukrainie jest zdarzeniem losowym i niezbędna pomoc poszkodowanym uzasadnia „naruszenie” rezerwy budżetowej, ale czy „Dni Świebodzic” to zdarzenie losowe? Czy pomoc Ukraińcom wymaga organizacji święta naszego miasta?

Paweł Ozga nie pierwszy raz pokazał, że traktuje budżet gminy jak „świnkę skarbonkę” na własne potrzeby. Przypomnę tutaj bardzo podobną sytuację, kiedy rozwiązał rezerwę budżetową na remont „Kładki Przepłatki” wykonany za horrendalne pieniądze przez kolegę i sąsiada (więcej na ten temat TUTAJ). W tym przypadku mamy do czynienia z czymś więcej niż wykonywanie niekorzystnych dla gminy zleceń. Tutaj mamy do czynienie z cynicznym wykorzystywaniem nieszczęścia wielu ludzi na potrzeby działań wyłącznie pod publikę i dla poklasku.

100 tys. zł to niewielka kwota w ponad 100 mln budżecie gminy, te środki można było z łatwością zaoszczędzić gdzie indziej (tylko sekretarz gminy Sabina Cebula uzyskała w ub. roku dochody w wysokości ponad 300 tys. zł, a „gazeta” Świebodzic kosztuje krocie wyciągane z Ratusza oraz miejskich spółek i instytucji…).

Ocena moralna postępowania burmistrza może być tylko jedna. Wojna w Ukrainie się nie skończyła, tam ciągle giną ludzie, tylko najpodlejsi są w stanie wykorzystywać specjalne przepisy związane z nieszczęściem dla własnych małostkowych zachcianek. Po raz kolejny Świebodziczanom może być tylko wstyd za burmistrza Pawła Ozgę…

oryginalny dokument na stronie BIP: LINK

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u