Pierwsza trumna Hochbergów wróciła do Świebodzic

W 2014 roku podczas prac remontowych opróżniono „składzik” w kościele pw. św. Mikołaja w Świebodzicach, okazało się, że poniżej znajduje się krypta z trumnami.

10 trumien, w tym 9 metalowych, w których złożono szczątki dawnych właścicieli Świebodzic i Zamku Książ – rodziny Hochbergów znajdowało się w pomieszczeniu zamkniętym od wielu lat. Hochbergowie byli tam chowani od końca XVIII wieku aż do momentu uruchomienia mauzoleum w Książu w XIX wieku. Prac konserwatorskich na znalezisku podjęła się pracownia „At Pracownia Konserwacji Zabytków Agnieszka Trzos” z Tychów. Ze względu na brak wentylacji oraz możliwość rozwoju grzybów i bakterii w krypcie przed eksploracją pierwszego sarkofagu została przeprowadzona konieczna dezynfekcja. Jako pierwsza renowacji poddana została trumna z numerem 7. Spoczywały w niej szczątki Zuzanny Jadwigi Schaffgotsch, które ciągle są jeszcze badane.

Skąd wiadomo kto był pochowany

Identyfikacji szczątków dokonano na podstawie herbów umieszczonych na trumnie, na krótszym boku w przygłowiu umieszczono herb ojca zmarłej, Wolfa II Bernarda (1597-1632) z Radomierza. W nogach widnieje herb jej matki, baronowej Barbary Burghauss. Pochowana była ich jedyną córką urodzoną w 1632 r. Zmarła w 1692 roku. Sarkofag pokryty jest też innymi emblematami herbów jej przodków po mieczu i kądzieli. Widoczne są na nim herby rodu Seydlitz, rodu von Porgel oraz rodu Nimptsch. Tożsamość szczątków potwierdziła ostatecznie inskrypcja odkryta na wieku. Po oczyszczeniu konserwatorzy odczytali, że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni…

Czy będzie można zobaczyć?

Są plany aby odnowić kryptę i eksponować w niej sarkofagi po renowacji. Parafia chce przeprowadzać jedną renowację rocznie ale uzależnione to jest od pozyskania środków na ten cel. W tej chwili, pierwszy, odnowiony sarkofag został ustawiony w prezbiterium nad odkrytą kryptą.

Ten zabytek to ogromna szansa dla Świebodzic. Zamek Książ, w ostatnim czasie, stał się bardzo rozpoznawalnym miejscem i przyciąga setki tysięcy odwiedzających. Świebodzice mimo niewielkiej odległości i powiązań historycznych z zamkiem nie potrafiły do tej pory z tego skorzystać. Po udostępnieniu ekspozycji to po prostu będzie się działo…

Film z eksploracji krypty po jej odkryciu:

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u